Thrustmaster
Thrustmaster VG TWCS Throttle Controller (2960754) - PC Mac Linux
- SKU:
- 18820946
- MPN:
- 2960754
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Length | 9" |
| Height | 10.4" |
| Width | 6" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Thrustmaster |
| Manufacturer Website Address | http://www.guillemot.com |
| Marketing Information | Thrustmaster has devoted its 25 years of expertise in flight sim controllers to meet the growing demand from flight simmers in general - and space simmers in particular - who have requested a mid-range standalone throttle. The TWCS Throttle (Thrustmaster Weapon Control System) has been designed for advanced fliers looking for comprehensive, ergonomic, comfortable and precise throttle for a realistic in game immersion. More from the Manufacturer |
| Product Type | Gaming Throttle |
| Product Name | TWCS Throttle |
| Manufacturer | Guillemot Corporation B.P. |
| Manufacturer Part Number | 2960754 |
| Technical Information | |
| Platform Supported | PC |
| Buttons & Controls | <ul><li>14 x Action Button</li><li>1 x 8-way POV Switch</li><li>2 x 4-way Hat Switch</li><li>1 x 2-position Slider</li><li>1 x Mini-stick Button</li><li>1 x Rotary Control</li></ul> |
| Connectivity Technology | Cable |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thrustmaster VG TWCS Throttle Controller (2960754) - PC Mac Linux