Thrustmaster
Thrustmater 4060056 Xbox One[tm]/pc T3pa Wide 3-pedal Set For Tx Racing Wheel Ferrari[r] 458 Italia Edition & Ferrari[r] 458 Spider Racing Wheel
- SKU:
- 18547171
- MPN:
- 4060056
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
T3PA Wide 3-Pedal Set for TX Racing Wheel Ferrari(R) 458 Italia Edition & Ferrari(R) 458 Spider Racing Wheel 100% metal pedals & internal structure 3 pedals with adjustable spacing settings (3 positions) & adjustable angle setting (2 positions) Accelerator pedal with adjustable height setting (2 positions) Pedals have individual pressure settings: accelerator pedal--approx. 5.5lbsFeatures
Compatibility:
China
T-Series Racing Wheels:
- T500 RS
- T300 RS
- T300 Ferrari GTE
- TX Racing Wheel
- Ferrari 458 Italia Edition
- Ferrari 458 Spider Racing Wheel
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8.55 lb |
| Length | 16.5" |
| Product Color | Black |
| Height | 14.2" |
| Color Family | Black |
| Width | 9.4" |
| General Information | |
| Brand Name | Thrustmaster |
| Manufacturer Website Address | http://www.guillemot.com |
| Marketing Information | 3-Pedals wide pedal set 100% metal pedals and internal structure Fully adjustable Includes optional Conical Rubber Brake Mod |
| Product Type | Gaming Pedal |
| Product Name | T3PA Gaming Pedal |
| Manufacturer | Guillemot Corporation B.P. |
| Manufacturer Part Number | 4060056 |
| Product Model | T3PA |
| Technical Information | |
| Features | Adjustable |
| Platform Supported |
|
| Buttons & Controls | <p>3 pedals with adjustable spacing setting (3 positions) and adjustable angle setting (2 positions)</p> |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thrustmater 4060056 Xbox One[tm]/pc T3pa Wide 3-pedal Set For Tx Racing Wheel Ferrari[r] 458 Italia Edition & Ferrari[r] 458 Spider Racing Wheel