Total Micro
Total Micro 3319053TM 240W AC Adapter with 6' Power Cord
- SKU:
- 21023715
- MPN:
- 331-9053-tm
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MS warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 11:33:13 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $106.68 each 106.68 |
- Stock Update:
- 05/15/2026 11:33:13 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Total Micro: This 240Watt 3-Prong Ac Adapter is Specifically for T- Input Voltage: 240 Volts
- Wattage: 240 watts
- Power Source: Corded Electric
- Main Power Connector Type: 3 Pin
- Item Weight: 3 Pounds
- Brand: Total Micro
- Model Number: 331-9053-TM
- Manufacturer: TOTAL MICRO TECHNOLOGIES
- UPC: 810766023812
Total Micro: This High Quality 240Watt 3-Prong Ac Adapter Is Specifically For T. Upc: 810766023812. Weight: 2.600 Lbs
Features
Compatible to OEM Part Number:
Dell Notebooks:
- FWCRC
- 6RTJT
- J211H
- Y044M
- 330-4128
- 330-4342
- 330-7843
- 331-3179
Compatibility:
Dell Notebooks:
- Alienware M17
- Alienware M18
- Alienware X51 R2
- Latitude E7240
- Latitude E7440
- Precision M4800
- Precision M6700
- Precision M6800
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Power | 240 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.87 lb |
| Height | 1" |
| Width | 3.9" |
| Depth | 7.9" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul><li>Product does not ship from original manufacturer </li><li>Product may not be eligible for original manufacturer warranty, rebates or programs </li><li>Direct replacement warranty provided by Ingram Micro (1 year for components, 3 year for systems) </li><li>Product ships from IMSourcing facility within 2-3 days or from stock </li><li>BULK, REF, and NOB Product may ship in non-standard packaging </li><li>All returns processed directly from IMSourcing </li><li>Where applicable, -RF or -IM indicates an IMSourcing certified pre-owned product</li></ul> |
| General Information | |
| Brand Name | Total Micro |
| Manufacturer Website Address | http://www.total-micro.com |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | AC Adapter - 240-Watt with 6 Ft Power Cord |
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
| Manufacturer Part Number | 331-9053-TM |
| Technical Information | |
| Device Supported | Notebook |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Total Micro 3319053TM 240W AC Adapter with 6' Power Cord
$112.61