Total Micro
Total Micro ThinkPad Battery 78++ [8-cell, 96 Wh] (4x20e50574-tm)
- SKU:
- 18174718
- MPN:
- 4x20e50574-tm
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/29/2025 11:53:47 PM PST
- Stock Update:
- 12/29/2025 11:53:47 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
8-Cell 96Wh Li-Ion Battery- Battery Capacity:96 WHr
- Package Dimensions: 9 x 5.8 x 2.7 inches
- Item Weight: 1.21 pounds
This high quality Total Micro 8-Cell 96Wh Li-Ion battery meets or exceeds OEM specifications and is for the Lenovo ThinkPad P70 and P71. One year limited warranty. Eqv 01AV451, 78++
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Lenovo ThinkPad P70 Mobile Workstation
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Yes
Compatibility:
Lenovo ThinkPad P70 Mobile Workstation
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.22 lb |
| Height | 2.1" |
| Width | 10.3" |
| Depth | 4.3" |
| Battery Information | |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Application/Usage | Notebook |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Output Voltage | 15 V DC |
| General Information | |
| Brand Name | Total Micro |
| Manufacturer Website Address | http://www.total-micro.com |
| Product Type | Battery |
| Product Name | ThinkPad Battery 78++ (8-cell, 96 Wh) |
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
| Manufacturer Part Number | 4X50K14092-TM |
| Product Model | 78++ |
| Product Line | ThinkPad |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Total Micro ThinkPad Battery 78++ [8-cell, 96 Wh] (4x20e50574-tm)