tp-link
TP Link ES224G Omada 24-Port Gigabit Easy-Managed Switch
- SKU:
- 21278140
- MPN:
- es224g
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 12:32:05 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $108.24 each 108.24 |
| Buy 3 or above | and pay only $106.21 each 106.21 |
- Stock Update:
- 05/27/2026 12:32:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Omada 24-Port Gigabit Easy Managed Switch
- 24? Gigabit RJ45 Ports
- Fanless Design for Silent Operation
- Easy Centralized Management
- Omada App
- Traffic Separation
- Traffic Prioritization
- Automatic Loop Prevention
- Cable Test
Omada Cloud Essentials - A Free and Easy Cloud-Based Network Management
Omada Cloud Essentials is a free, easy-to-use version of the Omada Cloud-based Controller. It provides cloud-based centralized management and monitoring for the Omada networking system, covering access points, switches, and gateways, ideal for surveillance networks and small businesses.
Lifetime Free Cloud without Any Additional Fees
Exists Entirely in the Cloud.No Hardware or Software Controller Needed
Cloud Centralized Management for Multiple Sites
Access Anytime via Omada App or Web
Easy Setup, Use, and Maintenance
Unlimited Management Scale
Zero-Touch Provisioning (ZTP) without Unboxing
Seamlessly Upgrade to Omada Cloud Standard with a Subscription
Abundant Functions for Reliable Surveillance Networking
- Secure Traffic Separation
- Priority Video Quality Guaranteed
- Safer Camera Networking via Port Isolation
- Simplify Maintenance with Cable Test
Package Contents:
- Omada 24-Port Gigabit Easy Managed Switch
- Power Cord
- Rubber Feet
- Mounting Brackets
- Screws
- Installation Guide
Features
- Omada 24-Port Gigabit Easy Managed Switch
- Power Cord
- Rubber Feet
- Mounting Brackets
- Screws
- Installation Guide
Application/Usage:
Surveillance
Network
Wireless Access Point
Outdoor
Traffic
Camera
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Management & Protocols | |
| Switch Management Type | Easy Managed |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source |
|
| Frequency |
|
| Input Voltage |
|
| Power Consumption | 11.40 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Form Factor |
|
| Height | 1.7" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Width | 11.6" |
| Depth | 5.5" |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Gigabit Ethernet Network |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| General Information | |
| Brand Name | Omada |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Marketing Information | Omada 24-Port Gigabit Easy Managed Switch 24? Gigabit RJ45 Ports Fanless Design for Silent Operation Easy Centralized Management Omada App Traffic Separation Traffic Prioritization Automatic Loop Prevention Cable Test Omada Cloud Essentials - A Free and Easy Cloud-Based Network Management Omada Cloud Essentials is a free, easy-to-use version of the Omada Cloud-based Controller. It provides cloud-based centralized management and monitoring for the Omada networking system, covering access points, switches, and gateways, ideal for surveillance networks and small businesses. Lifetime Free Cloud without Any Additional Fees Exists Entirely in the Cloud.No Hardware or Software Controller Needed Cloud Centralized Management for Multiple Sites Access Anytime via Omada App or Web Easy Setup, Use, and Maintenance Unlimited Management Scale Zero-Touch Provisioning (ZTP) without Unboxing Seamlessly Upgrade to Omada Cloud Standard with a Subscription Abundant Functions for Reliable Surveillance Networking Secure Traffic Separation Priority Video Quality Guaranteed Safer Camera Networking via Port Isolation Simplify Maintenance with Cable Test |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Name | Omada 24-Port Gigabit Easy Managed Switch |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | ES224G |
| Product Model | ES224G |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Networking Standards |
|
| Technical Information | |
| Features |
|
| Reliability | |
| MTBF | 400770 Hour |
Warranty Information