TP Link
TP-Link Omada EAP683 UR Dual Band IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax 5.81 Gbit/s Wireless Access Point (eap683ur)
- SKU:
- 20841676
- MPN:
- eap683ur
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, MS warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 05:16:10 PM PST
- Stock Update:
- 04/02/2026 05:16:10 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
EAP683 URAX6000 Ceiling Mount WiFi 6 Access Point
Up to 5952 Mbps WiFi 6 Speeds: 1148 Mbps on 2.4 GHz + 4804 Mbps on 5 GHz
Ultra-range wireless coverage by 44 MIMO dual-band internal antennas with high transmission power.
Supports WiFi 6 technologies, such as HE160, 1024-QAM, etc.
Integrates with the Omada SDN platform for centralized management.
Advanced Features: Omada Mesh, Seamless Roaming, and more.
PoE+ Powered: Supports both 802.3at PoE+ and DC (adapter not included).
Ultra-Range Wireless Coverage
4 x 4 MIMO dual-band internal antennas with high transmission power offer robust and extensive wireless coverage.HARDWARE FEATURES
Interface
1x 2.5 Gigabit PoE+ Port
Button
Reset
Power Supply
802.3at PoE
12 V / 2 A DC
NotePower adapter is not included.
Power Consumption
EU: 20.43W
US: 23.69W
Antenna Type
Internal Omni
2.4 GHz: 4x 4 dBi
5 GHz: 4x 5 dBi
Bluetooth
Yes
Mounting
Ceiling /Wall Mounting (Kits included)WIRELESS FEATURES
Coverage
185m2(2000ft2)
Concurrent Clients
510+
Wireless Standards
IEEE 802.11ax/ac/n/g/b/a
Frequency
2.4 GHz and 5 GHz
Signal Rate
5 GHz: Up to 4804 Mbps
2.4 GHz: Up to 1148 Mbps
Wireless Functions
1024-QAM
4x Longer OFDM Symbol
OFDMA
Multiple SSIDs (Up to 16 SSIDs, 8 for each band)
Enable/Disable Wireless Radio
Automatic Channel Assignment
Transmit Power Control (Adjust Transmit Power on dBm)
QoS(WMM)
MU-MIMO
HE160 (160 MHz Bandwidth)
Seamless Roaming
Omada Mesh
Band Steering
Load Balance
Airtime Fairness
Beamforming
Rate Limit
Reboot Schedule
Wireless Schedule
Wireless Statistics based on SSID/AP/Client
Wireless Security
Captive Portal Authentication
Access Control
Wireless Mac Address Filtering
Wireless Isolation Between Clients
SSID to VLAN Mapping
Rogue AP Detection
802.1X Support
WPA-Personal/Enterprise, WPA2-Personal/Enterprise, WPA3-Personal/Enterprise
Transmission Power
CE: <20 dBm(2.4 GHz, EIRP)
<23 dBm(5 GHz, band1 and band2, EIRP)
<28 dBm(5 GHz, band3, EIRP)
FCC: <26 dBm (2.4 GHz)
<26 dBm (5 GHz)MANAGEMENT
Omada App
Yes
Centralized Management
Omada Hardware Controller (OC300)
Omada Hardware Controller (OC200)
Omada Software Controller
Omada Cloud-Based Controller
Cloud Access
Yes. Require the use of OC300, OC200, Omada Cloud-Based Controller, or Omada Software Controller.
Email Alerts
Yes
LED ON/OFF Control
Yes
Management MAC Access Control
Yes
SNMP
v1, v2c, v3
System Logging Local/Remote Syslog
Local/Remote Syslog
SSH
Yes
Web-based Management
HTTP/HTTPS
L3 Management
Yes
Multi-site Management
Yes
Management VLAN
Yes
Zero-Touch Provisioning
Yes. Require the use of Omada Cloud-Based Controller.OTHERS
Certification
CE,FCC,RoHS
Package Contents
EAP683 UR
Ceiling/Wall Mounting Kits
Installation Guide
System Requirements
Microsoft Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows10, Windows11, Linux
Environment
Operating Temperature: 0-40 oC (32-104 oF)
Storage Temperature: -40-70 oC (-40-158 oF)
Operating Humidity: 10-90% RH non-condensing
Storage Humidity: 5-90% RH non-condensingItem Dimension (L"xW"xH")
12 x 11 x 4
Weight
4 lbs
Warranty Information
5-year
Features
Package Contents:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- EAP683 UR Wireless Access Point
- Ceiling/Wal/Junctionl Mounting Kits
- Installation Guide
- Cable Compartment Cover
Certifications & Standards:
- CE
- FCC
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Power Consumption | 20.43 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Height | 1.3" |
| Width | 8.7" |
| Antenna Form Factor | Internal |
| Depth | 8.7" |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE PD Port | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Omada |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Product Name | Omada EAP683 UR Wireless Access Point |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | EAP683 UR |
| Product Model | EAP683 UR |
| Network & Communication | |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Communication Protocols |
|
| Wireless Performance | AX6000 |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Network Band | Dual Band |
| Wireless Transmission Speed | 5.81 Gbit/s |
| MIMO Technology | Yes |
| Number of Bandwidth Streams | 8 |
| Data Encryption | Yes |
| Frequency Band |
|
| MIMO Type | Single User/Multi User MIMO |
| Beamforming Technology | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Encryption Standard |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
TP-Link Omada EAP683 UR Dual Band IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax 5.81 Gbit/s Wireless Access Point (eap683ur)
$187.58