TP Link
TP-Link Omada EAP723 Dual Band IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be 3.49 Gbit/s Wireless Access Point
- SKU:
- 20931911
- MPN:
- eap723
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 09:39:16 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $100.15 each 100.15 |
- Stock Update:
- 04/01/2026 09:39:16 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Package Contents:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- BE5000 Ceiling Mount Wi-Fi 7 Access Point
- Installation Guide
- Ceiling/Wall Mounting Kit
Certifications & Standards:
- CE
- FCC
- IC
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Power Consumption | 16.80 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Height | 1.4" |
| Width | 6.3" |
| Antenna Form Factor | Internal |
| Depth | 6.3" |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE PD Port | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Omada |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Marketing Information | Optimized Wired Performance with 2.5G PoE+ Port With a 2.5 Gigabit Ethernet Port, EAP723 delivers remarkable multi-gigabit performance for higher bandwidth and faster WiFi. Compatibility with 802.3at PoE is ideal for flexible deployment. Seamless Integration into the Omada SDN | Boosted Network Security Secure Guest Network with up to 16 SSIDs Boost Your Business with SMS Login WPA3 for Worry-Free Open Public Networks Rogue AP Detection More from the Manufacturer |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Product Name | BE5000 Ceiling Mount Wi-Fi 7 Access Point |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | EAP723 |
| Product Model | EAP723 |
| Network & Communication | |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Communication Protocols |
|
| Wireless Performance | BE5000 |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be |
| Number of Internal Antennas | 4 |
| Network Band | Dual Band |
| Wireless Transmission Speed | 5 Gbit/s |
| Total Number of Antennas | 4 |
| MIMO Technology | Yes |
| Data Encryption | Yes |
| Frequency Band |
|
| MIMO Type | Multi User MIMO |
| Beamforming Technology | Yes |
| Encryption Standard |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
TP-Link Omada EAP723 Dual Band IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be 3.49 Gbit/s Wireless Access Point
$107.07