tripp lite power management
Tripp Lite Smartpro 500va Rack-mountable Tower - 500va/300w - 5 Minute Full Load - 6 X Iec 320-c13 (smx500rt1u)
- SKU:
- 18466676
- MPN:
- smx500rt1u
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/03/2025 09:23:04 AM PST
- Stock Update:
- 11/03/2025 09:23:04 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Tripp Lite's SMX500RT1U intelligent, line interactive rack/tower uninterruptible power supply prevents data loss, downtime and equipment damage due to power outages, voltage fluctuations and transient surges. Requires only one rack space (1U) in a 2 or 4 post rack, with included accessories for upright tower placement. Large internal batteries offer 17 minutes half load runtime and 5 minutes at full load. Maintains regulated 230V nominal output without using battery power during brownouts as low as 187V. 500VA/300 watt power handling capability is compatible with networking, telecom and other sensitive electronic applications. Includes a total of 6 outlets with a single pair of outlets that can be individually controlled via software interface to reboot select equipment on demand or shed less significant loads to extend battery runtime for more critical equipment. Supports simultaneous remote monitoring of UPS and site power conditions via built-in USB and DB9 monitoring ports. Includes PowerAlert UPS monitoring and unattended shutdown software with complete cabling. Built-in accessory slot supports SNMP with optional SNMPWEBCARD adapter. Emergency Power Off (EPO) interface offers option for instantaneous power-off of UPS and connected equipment in the case of fire or emergency situation. Multi-function audible alarms and set of 5 front panel LEDs offe
Package Contents:
- SmartPro 500VA Rack-mountable Tower
- SMX500RT1U UPS System with mounting hardware
- Two 1.8m IEC320-C13 to C14 load jumper cables
- Cabling for USB & DB9 monitoring and EPO switching
- PowerAlert unattended shutdown and UPS/Power monitoring software
- Warranty information
Features
- SmartPro 500VA Rack-mountable Tower
- SMX500RT1U UPS System with mounting hardware
- Two 1.8m IEC320-C13 to C14 load jumper cables
- Cabling for USB & DB9 monitoring and EPO switching
- PowerAlert unattended shutdown and UPS/Power monitoring software
- Warranty information
Certifications & Standards:
CE EN62040 listed, RoHS-Compliant
Additional Information:
- Switches: Includes 2 front panel mounted push-button switches for system enable, self-test and alarm cancel functions
- Low voltage transfer to battery power: 187V (resets to line power as line voltage increases to 195V or higher)
- High voltage transfer to battery power: 264V (resets to line power as line voltage decreases to 256 or lower)
- Cold Start: Yes, inverter can be "cold started" to enable temporary AC output during a power failure
Software Included:
PowerAlert UPS monitoring software
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Load Capacity (Watt) | 300 W |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity (VA) | 500 VA |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 18 lb |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 11.8" |
| Rack Height | 1U |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 17 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | 500VA/300W/230V Battery Backup for PC Networks, Security Systems or Digital Signage This SmartPro® line-interactive UPS system with AVR protection provides reliable battery backup and AC power protection against blackouts, brownouts, surges and line noise that can damage valuable electronics or destroy data. The SMX500RT1U is ideal protection for point-of-sale and kiosk applications, a small-business VoIP network or rack-mount equipment in your server room or network closet. Reliable, Expandable Battery Backup Keeps You Operational Through Power Outages The field-replaceable, hot-swappable internal battery provides 14 minutes of support at half load (150W) and three minutes at full load (300W), allowing you to work through short power failures and giving you enough time to safely save files and shut down your system in case of a prolonged blackout. C13 Outlets Protect Your Connected Components Six C13 outlets provide battery backup, 480 joules of network-grade surge protection and voltage regulation for your crucial components. Five outlets are UPS-supported, and one is surge-only to connect peripherals not requiring battery backup. One UPS-supported outlet is switchable, allowing you to power its connected device on and off remotely to reset or reboot it or to shed a less significant load to extend battery runtime for more critical equipment. C14 Power Input Accepts a Wide Range of Cordsets The C14 input connection accepts a variety of detachable cordsets to match country- or site-specific wall outlets. Two C13-to-C14 power cables are included. Automatic Voltage Regulation (AVR) Corrects Low- and High-Voltage Conditions AVR protects your equipment from incremental hardware damage, data loss and performance problems caused by brownouts. The SMX500RT1U maintains regulated 230V nominal output during brownouts as low as 187V, all while keeping the battery fully charged and ready to take over in case of power failure. Premium Protection from EMI/RFI Line Noise Helps Your Equipment Perform Better This UPS system filters out disruptive electromagnetic and radio frequency interference that can inflict hardware damage or data loss. This EMI/RFI filtering also helps your connected components perform better and last longer. Designed for High Efficiency to Help You Save Money and Protect the Environment A 97% efficiency rating reduces BTU emissions, energy consumption and, ultimately, your energy costs. LED Indicators and Audible Alarms Keep You Informed Five front-panel LEDs keep you apprised of line power, battery power, overload, voltage regulation and battery low/replace status at a glance. A multi-function alarm sounds to warn you of power failure, overload and low-battery conditions. Advanced Communications Ports Allow for Automatic Saves and Shutdowns RS-232 and HID-compliant USB ports connect to a computer running Tripp Lite's free downloadable PowerAlert® software to enable safe unattended shutdown in case of a prolonged power failure. The EPO port supports emergency shutdown in large facilities. Cables are included. |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Product Name | SmartPro 500VA Rack-mountable Tower |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SMX500RT1U |
| Product Line | SmartPro |
| Technical Information | |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | IEC 320-C14 |
| Dataline Protection | RJ-11 |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Transfer Time | 4 ms |
| Management | |
| Network Management | SNMP Manageable |
Warranty Information