Tripplite
Tripp Lite SRWOSHELFSM Mounting Shelf for Network Equipment, Rack, Router, Switch, Server - Black
- SKU:
- 19061462
- MPN:
- srwoshelfsm
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 10:07:39 AM PST
- Stock Update:
- 04/02/2026 10:07:39 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Tripp Lite Wall-Mount Shelf for Small IT Equipment like Routers, Switches, Servers, A/V Equipment & More - 20 inches Wide, 17 inches Deep, Supports up to 200 lbs / 90 kg, 5-Year Warranty (SRWOSHELFSM)- IDEAL ALTERNATIVE TO A WALL-MOUNT CABINET: Perfect solution for when there is not enough equipment to justify a full wall-mount rack enclosure or when you dont have the space for one in your home or office.
- CONVENIENT DESIGN: 20 inch wide & 17 inch deep size provides enough room for small network & AV equipment. Open cutouts with rubber grommets permit easy cable feeds. Vented shelf allows generous airflow.
- EASY INSTALLATION: Rear keyhole slots are spaced 16 inches apart to match standard wall-stud placement. Mounting screws are included for mounting the SRWOSHELFSM on a wall.
- HEAVY-DUTY CONSTRUCTION: Heavy-duty steel unit mounts easily to the wall of your back office or closet and holds up to 200 pounds (90 kilograms) of equipment.
- RELIABLE PRODUCT FULLY BACKED AND SUPPORTED: This product is covered by a 5-Year Limited Warranty and is supported by Tripp Lite's Chicago-based expert technical support team over phone and email.
- Brand: Tripp Lite
- Item Weight: 22 pounds
- Package Dimensions: 24.21 x 19.29 x 5.51 inches
- Color: Black
- Manufacturer: TRIPP LITE
THE IDEAL ALTERNATIVE TO A WALL-MOUNT RACK CABINET: If you don't have enough equipment to justify the expense of a full-size rack or you don't have the space for one in your home office or small business, the SRWOSHELFSM fills your needs. The heavy-duty steel unit mounts easily to the wall of your back office or closet and holds up to 200 pounds (90 kilograms) of equipment. It's recommended for essential equipment that isn't normally rack mounted, including routers, small switches, media servers and other networking components. DESIGNED FOR CONVENIENT CABLE MANAGEMENT AND EQUIPMENT CARE: The steel surfaces are smooth and the edges are rounded to reduce wear on cable jackets. Open cutouts with rubber grommets on the two shelves permit easy cable feeds to streamline installation and reduce clutter. The vented shelf allows generous airflow to keep equipment cool and functioning at their best. EASY TO INSTALL WITH THE INCLUDED HARDWARE: Mounting screws are included for mounting the SRWOSHELFSM on a wall. Rear keyhole slots are spaced 16 inches apart to match standard wall-stud placement.
Features
Yes
Application/Usage:
Wall
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Weight (Approximate) | 20 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 14.98" |
| Color Family | Black |
| Width | 20.23" |
| Depth | 17.12" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | Organizes and stores IT equipment, such as routers and small switches, on the wall of your home office or network closet. Features The Ideal Alternative to a Wall-Mount Rack Cabinet If you don't have enough equipment to justify the expense of a rack enclosure or you don't have the space for one in your home or office, the SRWOSHELFSM fills your needs. The heavy-duty steel unit mounts easily to the wall of your back office or closet and holds up to 200 pounds (90 kilograms) of equipment. It's recommended for network equipment, including routers, small switches, media servers and other networking components Designed for Convenient Cable Management and Equipment Care The steel surfaces are smooth and the edges are rounded to reduce wear on cable jackets. Open cutouts with rubber grommets on the two shelves permit easy cable feeds to streamline installation and reduce clutter. The vented shelves allow generous airflow to keep equipment cool and functioning at their best. Easy to Install with the Included Hardware Mounting screws are included for mounting the SRWOSHELFSM on a wall. Rear keyhole slots are spaced 16 inches apart to match standard wall-stud placement. |
| Product Type | Mounting Shelf |
| Product Name | Wall-Mount Shelf for IT Equipment, 20 in. Wide, Up to 200 lb. (90 kg) |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SRWOSHELFSM |
| Product Model | SRWOSHELFSM |
| Product Information | |
| Maximum Load Capacity | 198.42 lb |
| Durability | Wear Resistant |
| Features |
|
| Device Supported |
|
Warranty Information