Tripp Lite
Tripp Lite USB 3.0 SuperSpeed to SATA External Hard Drive Docking Station for 2.5in or 3.5in HDD (U339-000)
- SKU:
- 18326815
- MPN:
- u339-000
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Tripp Lite's USB 3.0 SATA Hard Drive Dock gives you a quick and easy way to set up an external hard drive storage system. Plug the docking station into an available USB 3.0 port on your computer, then insert a 2.5" or 3.5" SATA drive for an instant external storage device. Transfer data at SuperSpeed USB 3.0 rates up to 5 Gbps ( provided computer is USB3.0 capable ). Far easier than installing the hard drive internally or in a caddy, the USB3.0/SATA Dock is easy to use, convenient and practical. Compatible with Windows 2000/XP/Vista/Win7. Backward compatible to older USB 2.0 and 1.1 computers ( 480mbps and 12mbps transfer speeds respectively ). Includes 100-240V AC Adapter, and 4-ft. USB 3.0 cable. ( No disk drives are included with this unit )
Package Contents:
- USB3.0 to SATA Hard Drive Quick Dock
- USB 3.0 Device Cable
- Universal AC Adapter
- Owners Manual
Features
- USB3.0 to SATA Hard Drive Quick Dock
- USB 3.0 Device Cable
- Universal AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Platform Supported:
PC
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Power Source | AC Adapter |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | External |
| Weight (Approximate) | 1.24 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 5.1" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.5" |
| Depth | 2.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Number of 2.5"/3.5" Bays | 1 |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.0 |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | Tripp Lite's USB 3.0 SATA Hard Drive Dock gives you a quick and easy way to set up an external hard drive storage system. Plug the docking station into an available USB 3.0 port on your computer, then insert a 2.5" or 3.5" SATA drive for an instant external storage device. Transfer data at SuperSpeed USB 3.0 rates up to 5 Gbps ( provided computer is USB3.0 capable ). Far easier than installing the hard drive internally or in a caddy, the USB3.0/SATA Dock is easy to use, convenient and practical. Backward compatible to older USB 2.0 and 1.1 computers ( 480mbps and 12mbps transfer speeds respectively ). Includes 100-240V AC Adapter, and 4-ft. USB 3.0 cable. ( No disk drives are included with this unit ) Compatible with Windows (up to 10) and Mac. More from the Manufacturer |
| Product Type | Drive Dock |
| Product Name | USB3.0 to SATA Hard Drive Quick Dock |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | U339-000 |
| Product Model | U339-000 |
| Product Line | Quick Dock |
Warranty Information