Tripplite
Tripplite A130DNTDEC Dante 2-Channel Analog Audio Decoder with PoE Option
- SKU:
- 21392171
- MPN:
- a130-dnt-dec
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 09:07:51 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 3 | and pay only $185.81 each 185.81 |
| Buy 4 or above | and pay only $178.43 each 178.43 |
- Stock Update:
- 04/01/2026 09:07:51 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Enables Dante Audio to Interface with Non-Dante Analog Devices
The A130-DNT-DEC allows non-Dante audio devices, including mixers, switches, amplifiers, receivers and speakers, to smoothly interface with Dante-compatible equipment and software. The decoder supports two-channel analog transmission, both balanced and unbalanced, over a network to Dante equipment. A convenient switch lets you adjust the audio gain between +18dBu, 0dBu (default) and -10dBV.
Supports Power over Ethernet to Save You Money and Give You More Installation Choices
Because this audio decoder supports PoE, it can draw power from any connected PoE network switch, which saves you the expense and effort of purchasing, connecting and installing a separate power supply. It also gives you more flexibility in where you install the decoder, making it ideal for studios, live events and large conference areas where both network cabling and analog audio devices exist. Note : The A130-DNT-DEC accepts a DC 12V power supply (not included) when a PoE switch is not available.
Package Contents:
- A130-DNT-DEC Dante 2-Channel Analog Audio Decoder
- 6-pin 3.81 mm Phoenix connector
- 2-pin 3.81 mm Phoenix connector
- Installation instructions
Features
- A130-DNT-DEC Dante 2-Channel Analog Audio Decoder
- 6-pin 3.81 mm Phoenix connector
- 2-pin 3.81 mm Phoenix connector
- Installation instructions
TAA Compliant:
Yes
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Power Source |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.40 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1" |
| Color Family | Black |
| Width | 1.9" |
| Depth | 4.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | Enables Dante Audio to Interface with Non-Dante Analog Devices The A130-DNT-DEC allows non-Dante audio devices, including mixers, switches, amplifiers, receivers and speakers, to smoothly interface with Dante-compatible equipment and software. The decoder supports two-channel analog transmission, both balanced and unbalanced, over a network to Dante equipment. A convenient switch lets you adjust the audio gain between +18dBu, 0dBu (default) and -10dBV. Supports Power over Ethernet to Save You Money and Give You More Installation Choices Because this audio decoder supports PoE, it can draw power from any connected PoE network switch, which saves you the expense and effort of purchasing, connecting and installing a separate power supply. It also gives you more flexibility in where you install the decoder, making it ideal for studios, live events and large conference areas where both network cabling and analog audio devices exist. Note : The A130-DNT-DEC accepts a DC 12V power supply (not included) when a PoE switch is not available. |
| Product Type | AVoIP Decoder |
| Product Name | A130-DNT-DEC Dante 2-Channel Analog Audio Decoder |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | A130-DNT-DEC |
| Product Model | A130-DNT-DEC |
| Technical Information | |
| Audio Channels | 2 |
| Functions |
|
| Device Supported |
|
Warranty Information