Tripplite
Tripplite A130DNTUSB Dante 2-Channel USB Audio Encoder Decoder with PoE Option
- SKU:
- 21392159
- MPN:
- a130-dnt-usb
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:24:32 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 or above | and pay only $186.95 each 186.95 |
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:24:32 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Enables Dante Audio to Interface with Non-Dante Analog Devices
The A130-DNT-USB allows non-Dante USB devices, including computers, mixers, amplifiers, and speakers, to smoothly interface with Dante-compatible equipment and software. It both encodes two-channel USB audio to Dante audio and receives Dante audio from the network and converts it to USB audio.
Supports Power over Ethernet to Save You Money and Give You More Installation Choices
Because this encoder/decoder supports PoE, it can draw power from any connected PoE network switch, which saves you the expense and effort of purchasing, connecting and installing a separate power supply. It also gives you more flexibility in where you install the unit, making it ideal for studios, live events and large conference areas where both network cabling and analog audio devices exist.
Package Contents:
- A130-DNT-USB Dante 2-Channel USB Audio Encoder/Decoder
- USB-A to USB-B cable (M/M), 6 ft. (1.8 m)
- Installation instructions
Features
- A130-DNT-USB Dante 2-Channel USB Audio Encoder/Decoder
- USB-A to USB-B cable (M/M), 6 ft. (1.8 m)
- Installation instructions
TAA Compliant:
Yes
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Power Source |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.40 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1" |
| Color Family | Black |
| Width | 1.9" |
| Depth | 4.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | Enables Dante Audio to Interface with Non-Dante Analog Devices The A130-DNT-USB allows non-Dante USB devices, including computers, mixers, amplifiers, and speakers, to smoothly interface with Dante-compatible equipment and software. It both encodes two-channel USB audio to Dante audio and receives Dante audio from the network and converts it to USB audio. Supports Power over Ethernet to Save You Money and Give You More Installation Choices Because this encoder/decoder supports PoE, it can draw power from any connected PoE network switch, which saves you the expense and effort of purchasing, connecting and installing a separate power supply. It also gives you more flexibility in where you install the unit, making it ideal for studios, live events and large conference areas where both network cabling and analog audio devices exist. |
| Product Type | Video/Audio Encoder |
| Product Name | A130-DNT-USB Dante 2-Channel USB Audio Encoder/Decoder |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | A130-DNT-USB |
| Product Model | A130-DNT-USB |
| Technical Information | |
| Audio Channels | 2 |
| Functions |
|
| Device Supported |
|
Warranty Information