Tripplite
Tripplite CSDO32USBIND Industrial Charging Cabinet For Handheld Devices
- SKU:
- 21291666
- MPN:
- csdo32usbind
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/27/2026 03:19:16 PM PST
- Stock Update:
- 03/27/2026 03:19:16 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Provides fast charging, convenient syncing, storage and device organization for up to 32 Zebra devices, industrial handhelds, or smartphones in an industrial environment.
- Built to endure industrial settings, such as factories, warehouses and construction sites
- USB-A ports support 2.4A of fast charging of up to 32 USB devices
- Uplinks to host computer for updating software, backing up data and other syncing
- Supports wireless syncing and simultaneous synching/charging of devices
- 10 ft. AC input cord with right-angle 5-15P plug allows flexible placing near wall outlet
- 2-year limited warranty
Package Contents:
- CSDO32USBIND Charging Cabinet
- Detachable AC input cord (10 ft./3 m) with right-angle NEMA 5-15P plug
- Owner's manual
Features
Package Contents:
No
- CSDO32USBIND Charging Cabinet
- Detachable AC input cord (10 ft./3 m) with right-angle NEMA 5-15P plug
- Owner's manual
Assembly Required:
No
Specs
| Power Description | |
| Power Source | AC Power |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Cabinet |
| Product Color | Black |
| Height | 18.56" |
| Color Family | Black |
| Width | 23.63" |
| Depth | 18.19" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | Fast Charging for Up to 32 Industrial Handhelds The CSDO32USBIND features 32 USB-A ports that deliver up to 2.4A apiece to charge devices with USB charging. It stores up to 32 Zebra devices, industrial handhelds, or smartphones with cases up to 7 x 3.65 x 1 inches. For larger devices, there are two large 7.19 x 17.24 x 19.5 inch shelves. Individual shelf dividers and numbered ports keep the devices organized. This charging station is designed for industrial spaces, such as factory floors, warehouses and construction areas, but is also ideal for corporate, healthcare, commercial and retail environments. Convenient Syncing A USB uplink port connects to a host computer for wired syncing to update software, back up data and return devices to standard configurations. The CSDO32USBIND also supports wireless syncing and simultaneous syncing/charging (up to 1.5A per port during wired syncing). Steel Enclosure Keeps Mobile Devices Safe This charging station is made from durable steel with a black powder-coated finish for long-term durability. Specially coated shelves help prevent device scratches and scuffs. Firmware Upgrade Ports for Software Upgrades Mini-USB firmware upgrade ports enable future software upgrades to support newer devices. Easy to Install This charging station ships ready for quick, easy installation. Rear-panel slots support wall-mount installation, while the unit is also set up for easy desktop securing. |
| Product Type | Charging Cabinet |
| Product Name | CSDO32USBIND Charging Cabinet |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | CSDO32USBIND |
| Product Model | CSDO32USBIND |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Technical Information | |
| Total Number of Drawers | 0 |
| Slot Height | 3.67" |
| Shape | Rectangular |
| Number of Devices Supported | 1 |
| Application/Usage |
|
| Style | Industrial |
| Features |
|
| Slot Depth | 7" |
| Slot Width | 1" |
| Total Number of Shelves | 2 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Tripplite CSDO32USBIND Industrial Charging Cabinet For Handheld Devices