Tripp Lite NPOEI-90W-1G PoE Injector
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
npoei-90w-1g
Availability:
Out of stock
Stock Update:
03/30/2026 12:17:01 PM PST
  • Main
  • Alternate-Image5
  • Alternate-Image4
  • Alternate-Image3
  • Alternate-Image2
  • Alternate-Image1
Out of stock
Stock Update:
03/30/2026 12:17:01 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Now You Can Add a PoE Device to Your LAN Without a PoE Switch Add a surveillance camera, wireless access point, VoIP phone, outdoor kiosk, smart lights or other PoE (Power over Ethernet) device to your home or office network, even if your network switch doesn't support PoE. Instead of making an expensive upgrade to a PoE switch, you can use this single-port PoE++ injector to send 90W of power, as well as Gigabit Ethernet data, through your existing Cat5e/6/6a cabling. It is recommended for outdoor applications, such as LED lights, security cameras and heater elements. Saves You Time and Money on Unnecessary Equipment Updates This compact PoE plus injector delivers 10/100/1000 Mbps (1 Gbps) of data and up to 90W of power using existing Cat5e/6/6a cables. That means, in addition to not buying a new PoE network switch, you also don't need to install new AC power lines and electrical outlets. This cost-effective midspan injector sends DC power and Ethernet data through your Ethernet cable, cutting down on cable clutter, equipment costs and installation time and labor. Expand Your PoE Network Up to 328 ft. The NPOEI-90W-1G delivers both power and data to any IEEE 802.3af (PoE), 802.3at (PoE+) or 802.3bt (4PPoE) device up to 328 feet (100 meters) away. This allows you to install a device in a building lobby, on a ceiling, inside a warehouse or anywhere else an AC power outlet is unavailable. The PoE+ injector supports full-duplex 2 Gbps communication for sending and receiving data simultaneously. It also protects your device against short circuits, high voltage and overloads. Simple Plug-and-Play Installation Has Your Device Connected in Minutes No configuration or software is required to add the NPOEI-90W-1G to your LAN (local area network). Just connect your switch or Ethernet network to the shielded RJ45 LAN port and your PoE device to the shielded RJ45 PoE port using existing Cat5e/6/6a cable. The included terminal block offers dual primary and redundant power inputs. DIP switches and LEDs help you find the right settings for your application. The NPOEI-90W-1G automatically detects which connected devices are compatible. Designed for Installation on a DIN Rail A DIN rail kit is included for mounting the IP30-rated metal housing on a well-grounded corrosion-free rail. The fanless design is ideal for silent operation.
Tripp Lite NPOEI-90W-1G PoE Injector Saves money by delivering 90W of power + data up to 328 ft. through existing cabling Extends power + data to any PoE or PoE+ device installed where no AC outlet is available Supports Gigabit Ethernet data transfer speeds up to 1000 Mbps (1 Gbps) Quick and easy plug-and-play installation with no configuration necessary Industrial-grade IP30 metal housing ready for DIN rail-mounting with included hardware 3-year limited warranty
Package Contents:
  • NPOEI-90W-1G PoE Injector
  • 24-57VDC Terminal Block
  • DIN Rail-Mounting Kit
  • Quick Start Guide
Features
Package Contents:
  • NPOEI-90W-1G PoE Injector
  • 24-57VDC Terminal Block
  • DIN Rail-Mounting Kit
  • Quick Start Guide
Certifications & Standards:
  • CE
  • FCC
IEEE Standards Supported
  • 802.3af
  • 802.3at
  • 802.3bt
TAA Compliant:
Yes
Additional Information:
  • Operating Temperature Range: -49 to 167 F (-40 to 75 C)
  • Storage Temperature Range: -49 to 185 F (-40 to 85 C)
  • Relative Humidity: 5 to 95% RH, Non-Condensing
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
  • Surveillance Camera
  • Wireless Access Point
  • VoIP Phone
  • Outdoor Kiosk
  • Smart Lights
  • PoE (Power Over Ethernet) Device
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
Power Description
Maximum Frequency60 Hz
Minimum Frequency50 Hz
Input Voltage57 V DC
Physical Characteristics
Form FactorDIN Rail/Wall/Rack Mountable
Product ColorBlack
Height4.6"
Color FamilyBlack
Width1"
Depth3.9"
Warranty
Limited Warranty3 Year
Interfaces/Ports
Output Ports1 x RJ-45
Input Ports1 x Ethernet
General Information
Brand NameTripp Lite series
Manufacturer Website Addresshttp://www.eaton.com
Marketing InformationNow You Can Add a PoE Device to Your LAN Without a PoE Switch
Add a surveillance camera, wireless access point, VoIP phone, outdoor kiosk, smart lights or other PoE (Power over Ethernet) device to your home or office network, even if your network switch doesn't support PoE. Instead of making an expensive upgrade to a PoE switch, you can use this single-port PoE++ injector to send 90W of power, as well as Gigabit Ethernet data, through your existing Cat5e/6/6a cabling. It is recommended for outdoor applications, such as LED lights, security cameras and heater elements.
Saves You Time and Money on Unnecessary Equipment Updates
This compact PoE plus injector delivers 10/100/1000 Mbps (1 Gbps) of data and up to 90W of power using existing Cat5e/6/6a cables. That means, in addition to not buying a new PoE network switch, you also don't need to install new AC power lines and electrical outlets. This cost-effective midspan injector sends DC power and Ethernet data through your Ethernet cable, cutting down on cable clutter, equipment costs and installation time and labor.