Tripplite
Tripplite P032-E02 Pdu Power Cord C13 P-lock Lite Cabl C20 15a 100-250v 14 Awg 2ft Black
- SKU:
- 21520254
- MPN:
- p032-e02
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/16/2026 02:06:42 AM PST
- Stock Update:
- 05/16/2026 02:06:42 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features | Locking C13-to-C20 Power Cable Connects Computers and Servers to a PDU
The P032-E02 power extension cord can be used to power a computer, server, monitor or drive to a UPS system or PDU commonly found in a small data center, office workstation or other lower-amp application. The two-foot (0.6-meter) length helps reduce cable clutter by providing a tailor-made fit between the device and the PDU in a crowded rack enclosure.
Forms a Special Locking Connection with a P-Lock Outlet
The P-Lock Lite C20 connector forms a secure connection with a PDU P-Lock incorporated outlet, including Eaton G4 and newer PDUs with C19 and C39 outlets. The P-Lock Lite connection provides a secure connection between equipment and power, reducing the risk of accidental disconnects that cause costly equipment downtime. The P032-E02 lets you replace a non-locking C20/C13 cable or upgrade an entire PDU application by pairing with an Eaton PDU or other PDU with P-Lock outlets.
Features
- CAN/CSA C22.2
- UL Listed
- cUL Listed
Compatibility:
Eaton G4 PDUs
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Specs
| Power Description | |
| Voltage Rating |
|
| Current Rating | 15 A |
| Physical Characteristics | |
| Cord Length | 2 ft |
| Product Color | Black |
| Jacket Material |
|
| Height | 12.8" |
| Color Family | Black |
| Cable Outer Diameter | 0.37" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | Features | Locking C13-to-C20 Power Cable Connects Computers and Servers to a PDU The P032-E02 power extension cord can be used to power a computer, server, monitor or drive to a UPS system or PDU commonly found in a small data center, office workstation or other lower-amp application. The two-foot (0.6-meter) length helps reduce cable clutter by providing a tailor-made fit between the device and the PDU in a crowded rack enclosure. Forms a Special Locking Connection with a P-Lock Outlet The P-Lock Lite C20 connector forms a secure connection with a PDU P-Lock incorporated outlet, including Eaton G4 and newer PDUs with C19 and C39 outlets. The P-Lock Lite connection provides a secure connection between equipment and power, reducing the risk of accidental disconnects that cause costly equipment downtime. The P032-E02 lets you replace a non-locking C20/C13 cable or upgrade an entire PDU application by pairing with an Eaton PDU or other PDU with P-Lock outlets. |
| Product Type | Power Extension Cord |
| Product Name | P032-E02 Power Extension Cord |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | P032-E02 |
| Product Model | P032-E02 |
| Technical Information | |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| First End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Features |
|
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C20 Male |
| Device Supported |
|
| Localization | International |
| Gauge | 14 |
| Number of Conductors | 3 |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Storage Temperature | 158°F (70°C) |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | 23°F (-5°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
Warranty Information