Tripplite
Tripp Lite Power Cord C19 to NEMA 5-20P Heavy Duty 20A 125V 12AWG Black 6ft (P049-006)
- SKU:
- 18576791
- MPN:
- p049-006
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/17/2026 12:46:46 PM PST
- Stock Update:
- 03/17/2026 12:46:46 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Tripp Lite C19 to NEMA 5-20P Heavy Duty Power Cord, 20A, 125V, 12AWG, Black, 6 Feet / 1.8 Meters, (P049-006)- Heavy-duty extension cord transforms a C20 plug into a NEMA 5-20P plug and extends an existing connection up to 6 ft.
- 6 ft. length allows flexibility in placing devices in relationship to AC outlet.
- Heavy-duty cable replaces or upgrades standard power cord provided by manufacturer.
- Thick 12 AWG wire gauge manages high power levels required for larger equipment.
- This product is covered by a lifetime limited manufacturer's warranty.
- Brand: Tripp Lite
- Series: P049-006
- Item Weight: 15.8 ounces
- Package Dimensions: 10.98 x 7.01 x 0.5 inches
- Color: Black
- Voltage: 125 Volts
- Manufacturer: TRIPP LITE
HEAVY-DUTY EXTENSION CABLE CONNECTS DEVICES THAT REQUIRE A HEAVY-GAUGE CONNECTION: This heavy-duty extension cord features 12 AWG wire suitable for high power connections, making it a reliable solution for large server applications that require a higher-rated, heavier-gauge cable. This C19 to 5-20P cord can be used to connect a high-output device to a wall outlet or a PDU or UPS with 5-20R outlets. It is also a recommended replacement or upgrade of a standard power cord provided by the device's manufacturer. The six-foot (1.8-meter) length allows you flexibility in placing equipment with respect to the power outlet.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Vietnam
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Power Description | |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 20 A |
| Physical Characteristics | |
| Cord Length | 6 ft |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | Heavy-Duty Extension Cable Connects Devices That Require a Heavy-Gauge Connection This heavy-duty extension cord features 12 AWG wire suitable for high power connections, making it a reliable solution for large server applications that require a higher-rated, heavier-gauge cable. This C19 to 5-20P cord can be used to connect a high-output device to a wall outlet or a PDU or UPS with 5-20R outlets. It is also a recommended replacement or upgrade of a standard power cord provided by the device's manufacturer. The six-foot (1.8-meter) length allows you flexibility in placing equipment with respect to the power outlet. |
| Product Type | Power Extension Cord |
| Product Name | Power Extension Cord |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | P049-006 |
| Technical Information | |
| First End Connector Detail | 3-Pin IEC 60320 C19 Female |
| First End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| Second End Connector Type | NEMA 5-20P |
| Second End Connector Detail | 3-Pin NEMA 5-20P Male |
| Device Supported |
|
| Localization | North America |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Tripp Lite Power Cord C19 to NEMA 5-20P Heavy Duty 20A 125V 12AWG Black 6ft (P049-006)