Valcom
Valcom S504 Metal Wall Speaker Assembly 8"
- SKU:
- 18247940
- MPN:
- s504
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our OH warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/04/2026 04:09:03 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $78.86 each 78.86 |
| Buy 3 or above | and pay only $76.73 each 76.73 |
- Stock Update:
- 04/04/2026 04:09:03 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Valcom S-504 Interior Metal Speaker with 25/70-volt transformer with Black Cloth Grille, Gray- Sleek, modern design
- Operates on 25 and 70 volt speaker lines
- Easy installation
- Paintable housing
- Gray with Black Cloth Grille
- Part Number: S-504
- Item Weight: 4.37 pounds
- Product Dimensions: 4.5 x 12.3 x 10.1 inches
- Item model number: S-504
- Size: 1
- Color: Gray
- Wattage: 5 watts
- Item Package Quantity: 1
- Type of Bulb: Information not Available
- Usage: personal
- Included Components: Information not Available
- Batteries Included?: No
- Batteries Required?: No
Wall mount speaker enclosed in a sloped front gray metal cabinet (paintable) with black grille cloth suitable for voice paging and background music. Includes an eight inch speaker and transformer for operation on 25/70 volt speaker lines.
Features
Application/Usage:
Indoor
Indoor
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Weight (Approximate) | 4.25 lb |
| Product Color |
|
| Height | 10.1" |
| Width | 12.3" |
| Depth | 4.63" |
| Diameter | 8" |
| Speaker Installation | Indoor |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | alltel |
| Manufacturer Website Address | http://www.windstream.com |
| Product Type | Speaker |
| Product Name | MultiPath S-504 Speaker |
| Manufacturer | Windstream Intellectual Property Services, LLC |
| Manufacturer Part Number | S504 |
| Product Model | S-504 |
| Product Line | MultiPath |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 65 Hz |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Sound Pressure Level | 95 dB |
| Speaker Size | 8" |
| RMS Output Power | 5 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Valcom S504 Metal Wall Speaker Assembly 8"
$84.46