Vegware
Vegware 115-Series Hot Lids (vlid115s)
- SKU:
- 20538240
- MPN:
- vlid115s
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, MD, MI, NJ, NY, TX, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 08:46:14 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 18 or above | and pay only $64.75 each 64.75 |
- Stock Update:
- 04/02/2026 08:46:14 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Flat lid for Vegwares 115-Series soup containers. A practical no-hole lid for hot soups or stews. Made from CPLA, a renewable material made from plants. Award-winning quality by Vegware, made from plants. Commercially compostable where accepted. Food Container Type: Takeout Lid; Material(s): CPLA; Material Type: Plastic; Color(s): White.Food Container Type:Takeout Lid
Features
Assembly Required:
No
0%
No
Thailand
0%
No
Post-consumer-waste%:
0%
Compatibility:
Vegware's 115-Series soup containers
Recycled:
No
Country of Origin:
Thailand
Recycled Content:
0%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Crystallized Polylactic Acid (CPLA) |
| Weight (Approximate) | 0.20 oz |
| Product Color | Off White |
| Height | 0.4" |
| Color Family | White |
| Diameter | 4.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Vegware |
| Manufacturer Website Address | https://www.vegware.com/ |
| Marketing Information | Flat lid for Vegware's 115-Series soup containers. A practical no-hole lid for hot soups or stews. Made from CPLA, a renewable material made from plants. Off-white colour, embossed with Vegware messaging. Award-winning quality by Vegware, made from plants. |
| Product Type | Container Lid |
| Product Name | 115-Series Hot Lids |
| Manufacturer | Vegware Ltd |
| Manufacturer Part Number | VLID115S |
| Packaged Quantity | 500 / Carton |
| Product Information | |
| Shape | Round |
| Application/Usage |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Vegware 115-Series Hot Lids (vlid115s)
$79.43