Liebert
Vertiv Geist Monitored RPDU with Next-Generation IMD| 30A| 208V| 0U Rack| [36] Combination C13/C19 outlets| NEMA L6-30P Plug | 4.9kW| VP4N30AM
- SKU:
- 21157768
- MPN:
- vp4n30am
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/10/2026 12:49:19 PM PST
- Stock Update:
- 03/10/2026 12:49:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Vertiv Geist Monitored RPDU VP4N30AM is a 30A, 208V, single-phase upgradeable rack power distribution unit with input power monitoring. It has 36 Combination C13/C19 outlets, and a NEMA L6-30P plug providing 4.9kW of power capacity. The Combination C13/C19 Outlets accommodate C14 and C20 plugs interchangeably. The high retention outlets reduce the risk of downtime from accidental disconnections and are also P-Lock compatible. This unit offers remote power monitoring and environmental sensors to remotely manage the rPDU through any web browser or serial communication. It is integrated with the Vertiv Geist Next-Generation IMD which displays power data via its 128x128 high-visibility LCD. It has an internal sensor that intelligently adjusts the orientation based on horizontal or vertical installation. This includes a redundant power-sharing port that connects two IMDs in the rack and provides backup power in case of power loss. Enhanced security with a secure boot is added to the device to help ensure data and operations are protected. The units are UL-listed, TAA-compliant, RoHS certified, and individually tested for functionality and reliability.Features
Certifications & Standards:
UL c-UL Listed 62368
Yes
Yes
United States
TAA Compliant:
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
United States
Specs
| Power Description | |
| Power Rating (Watt) | 4900 W |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack |
| Weight (Approximate) | 16 lb |
| Cord Length | 10 ft |
| Length | 2" |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 66.3" |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Width | 2" |
| Rack Height | 0U |
| Depth | 2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 5-year limited warranty if registered within 120 days of purchase, otherwise warranty defaults to 3 years |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Modem (RJ-11) | No |
| Modem (RJ-22) | No |
| Modem (RJ-12) | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Vertiv Geist |
| Manufacturer Website Address | http://www.vertiv.com/ |
| Marketing Information | The Vertiv Geist Monitored RPDU VP4N30AM is a 30A, 208V, single-phase upgradeable rack power distribution unit with input power monitoring. It has 36 Combination C13/C19 outlets, and a NEMA L6-30P plug providing 4.9kW of power capacity. The Combination C13/C19 Outlets accommodate C14 and C20 plugs interchangeably. The high retention outlets reduce the risk of downtime from accidental disconnections and are also P-Lock compatible. This unit offers remote power monitoring and environmental sensors to remotely manage the rPDU through any web browser or serial communication. It is integrated with the Vertiv Geist Next-Generation IMD which displays power data via its 128x128 high-visibility LCD. It has an internal sensor that intelligently adjusts the orientation based on horizontal or vertical installation. This includes a redundant power-sharing port that connects two IMDs in the rack and provides backup power in case of power loss. Enhanced security with a secure boot is added to the device to help ensure data and operations are protected. The units are UL-listed, TAA-compliant, RoHS certified, and individually tested for functionality and reliability. More from the Manufacturer |
| Product Type | PDU |
| Product Name | Monitored VP4N30AM PDU |
| Manufacturer | Vertiv |
| Manufacturer Part Number | VP4N30AM |
| Product Line | Geist Upgradeable |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA L6-30P |
| Receptacle Type | Combination C13/C19 |
| Receptacle Detail | 36 x Combination C13/C19 |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| PDU Type | Monitored |
| Features |
|
| Management | |
| Remote Outlet Switching | No |
| Management | <li>DHCP </li><li>HTTP </li><li>HTTPS </li><li>IPv4 </li><li>IPv6 </li><li>LDAP </li><li>NTP </li><li>RADIUS </li><li>RSTP </li><li>SSH </li><li>SMTP </li><li>SNMP (v1/v2c/v3) </li><li>Syslog </li><li>TACACS+</li> |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Vertiv Geist Monitored RPDU with Next-Generation IMD| 30A| 208V| 0U Rack| [36] Combination C13/C19 outlets| NEMA L6-30P Plug | 4.9kW| VP4N30AM