ZYXEL POE12-90W - 10G PoE / PoE+ / PoE++ Port with 90 Watt Injector
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
poe12-90w
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/13/2026 03:30:12 AM PST
  • Main
  • Alternate-Image3
  • Alternate-Image2
  • Alternate-Image1
Bulk discount rates
Stock Update:
05/13/2026 03:30:12 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Higher Network Speed Boosts Network Performance
Larger Power Budget Powers More PD Devices
The PoE12-30W complies with the IEEE 802.3at PoE+ standard, while the PoE12-60W and PoE12-90W comply with the IEEE 802.3bt PoE++ standard to provide PoE power budgets of up to 30W, 60W, and 90W, respectively. They ensure interoperability and compatibility with other standard-based PoE-capable devices.