Rocstor
1u Horizontal Rack Server Cabinet Mount Cable Management - 1u Rack Height - 19" Panel Width - Cold Rolled Steel [crs] - Keeps Cables Organized And Will Reduce Cable Clutter - Compatible (y10e016-b1)
- SKU:
- 19258153
- MPN:
- y10e016-b1
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MS warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 12:14:32 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $27.22 each 27.22 |
| Buy 3 | and pay only $24.66 each 24.66 |
| Buy 4 | and pay only $23.61 each 23.61 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $22.97 each 22.97 |
| Buy 10 or above | and pay only $21.38 each 21.38 |
- Stock Update:
- 05/23/2026 12:14:32 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The 1U Horizontal Rack Server Cabinet Mount Cable Management from Rocstor helps your rack enclosure cabinet's cables operate properly, and efficiently. Within the SolidRack enclosure, the 1U 19-inch horizontal cable management arranges cables easily and efficiently. The necessary mounting hardware is included.
Package Contents:
- Cable Routing
- Mounting Hardware
Features
Package Contents:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Cable Routing
- Mounting Hardware
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Cold Rolled Steel |
| Product Color | Black |
| Height | 2.76" |
| Panel Width | 19" |
| Width | 19" |
| Rack Height | 1U |
| Depth | 1.72" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Rocstor |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Marketing Information | The 1U Horizontal Rack Server Cabinet Mount Cable Management from Rocstor helps your rack enclosure cabinet's cables operate properly, and efficiently. Within the SolidRack enclosure, the 1U 19-inch horizontal Duct Cable Manager arranges cables easily and efficiently. The necessary mounting hardware is included. |
| Product Type | Cable Routing |
| Product Name | Cable Routing |
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10E016-B1 |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Horizontal Cable Manager |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
1u Horizontal Rack Server Cabinet Mount Cable Management - 1u Rack Height - 19" Panel Width - Cold Rolled Steel [crs] - Keeps Cables Organized And Will Reduce Cable Clutter - Compatible (y10e016-b1)
$32.71