3dconnexion
3Dconnexion SpaceMouse Pro - Cable - Black - USB - 15 Programmable Button (3DX-700040) B4A20AT_3
- SKU:
- 18055984
- MPN:
- b4a20at_3
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 07:22:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 3 | and pay only $296.74 each 296.74 |
| Buy 4 or above | and pay only $290.27 each 290.27 |
- Stock Update:
- 05/21/2026 07:22:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
SpaceMouse Pro is the latest addition to 3Dconnexion's line of professional 3D mice. With an advanced ergonomic design and innovative On-screen Display, it delivers superior comfort and a simpler, more productive workflow.
Features
Additional Information:
Operating System Compatibility:
Linux
Windows 10
Windows 11
mac OS 15 Sequoia
Mac OS X 13.0 Ventura
Mac OS X 12.0 Monterey
Red Hat Enterprise Linux
SuSE Linux 9.3
Red Hat Enterprise Linux WS 5
Red Hat Enterprise Linux WS 4
SuSE Linux 10
SuSE Linux 11
macOS 14
Platform Supported:
Mac
Linux
PC
Environmental Compliance:
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Cable |
| Pointing Device | |
| Number of Programmable Buttons | 15 |
| Mouse Size Class | Full-size |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Rechargeable | No |
| Pointing Device Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.47 lb |
| Length | 8" |
| Height | 2.3" |
| Width | 5.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | 3Dconnexion |
| Manufacturer Website Address | http://www.3dconnexion.com |
| Marketing Information | SpaceMouse®Pro delivers 3Dconnexion's superior 3D navigation experience combined with an advanced ergonomic design and innovative On-Screen Display for a comfortable and more productive workflow. More from the Manufacturer |
| Product Type | 3D Input Device |
| Product Name | SpaceMouse Pro |
| Manufacturer | 3Dconnexion |
| Manufacturer Part Number | 3DX-700040 |
| Product Line | SpaceMouse Pro |
Warranty Information