3dconnexion
3Dconnexion 3DX700118 CadMouse Compact Wireless
- SKU:
- 20028240
- MPN:
- 3dx-700118
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 07:22:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $75.88 each 75.88 |
| Buy 3 | and pay only $73.44 each 73.44 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $72.19 each 72.19 |
| Buy 10 or above | and pay only $70.02 each 70.02 |
- Stock Update:
- 05/29/2026 07:22:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
3dconnexion 3DX-700118 Cadmouse Compact Wireless- 7 buttons (including dedicated middle mouse button, 5 programmable buttons)
- High resolution, energy saving optical sensor
- Compact ergonomic design
- Triple connectivity: wireless with Universal Receiver, Bluetooth or cabled
- Microsoft Windows and macOS compatible
- Package Dimensions: 11.5 x 7 x 3.5 inches
- Item Weight: 12.8 ounces
The 3Dconnexion CadMouse Compact Wireless is developed for top-level wireless performance in a conveniently compact body. Lightweight and agile, it is especially suited for design and engineering professionals who prefer to use a compact form factor and want devices that are particularly suitable for mobile workstyles. Featuring advanced ergonomics, superior comfort and a redesigned mouse wheel, the wireless mouse guarantees ideal sensitivity, reactivity, and precise control which provide a seamless professional experience. With up to two months of use without charging* (*battery life based on 8 hours per day, 5 days per week), triple connectivity and a tailor-made carry case, CadMouse Compact Wireless is for users desiring reliable wireless technology and ergonomics in their on-the-go working experience.
Features
Certifications & Standards:
Operating System Compatibility:
mac OS 15 Sequoia
Mac OS X 12.0 Monterey
Mac OS X 13.0 Ventura
macOS 14
Windows 10
Windows 11
Platform Supported:
Mac
PC
Environmental Compliance:
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Batteries |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Polling Rate |
|
| Pointing Device Cable Length | 4.92 ft |
| Number of Programmable Buttons | 5 |
| Movement Resolution (dpi) | 7200 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Movement Detection | Optical |
| Wireless Receiver Interface | USB |
| Rechargeable | Yes |
| Pointing Device Features |
|
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Total Number of Buttons | 7 |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.88 oz |
| Length | 4.3" |
| Height | 1.5" |
| Width | 2.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB Type C |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) Polymer |
| General Information | |
| Brand Name | 3Dconnexion |
| Manufacturer Website Address | http://www.3dconnexion.com |
| Marketing Information | The compact wireless mouse with a high precision, energy saving optical sensor and a battery life up to 3 months. More from the Manufacturer |
| Product Type | Mouse |
| Product Name | CadMouse Compact Wireless |
| Manufacturer | 3Dconnexion |
| Manufacturer Part Number | 3DX-700118 |
| Product Line | CadMouse Compact |
Warranty Information