3dconnexion
3Dconnexion SpaceMouse Pro Wireless - Bluetooth Edition 3DX700119
- SKU:
- 20559762
- MPN:
- 3dx-700119
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 07:22:49 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 or above | and pay only $323.24 each 323.24 |
- Stock Update:
- 05/26/2026 07:22:49 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
3Dconnexion SpaceMouse Pro Wireless - Bluetooth Edition 3DX-700119- Professional 3D navigation
- Wireless and USB-C connectivity
- 15 programmable keys
- On-screen display
- Rechargeable battery lasting up to 1 month between charges
SpaceMouse Pro Wireless offers the power, versatility and customization exclusive to a 3Dconnexion product, purpose-built for engineers, architects, 3D artists and designers on the move. QuickView and 3Dconnexion Keys, keyboard modifiers, a precision 6-Degrees-of-Freedom (6DoF) sensor, and more, are housed in a powerful wireless setup providing up to one month* (*battery life based on 8 hours per day, 5 days per week use) of use before needing to recharge via USB-C. Durable surface coating and an ergonomic design1 will empower users to harness the 3D-centric functionality of SpaceMouse Pro Wireless in one hand, while freely utilizing a standard mouse in the other. With Bluetooth, a small, high-performance Universal Receiver, and a tailored carry case, SpaceMouse Pro Wireless is the right choice for design professionals who seek the perfect balance between advanced functions and portability.
Features
Certifications & Standards:
Operating System Compatibility:
mac OS 15 Sequoia
Mac OS X 12.0 Monterey
Mac OS X 13.0 Ventura
macOS 14
Windows 10
Windows 11
Platform Supported:
Mac
PC
Device Supported:
Workstation
Environmental Compliance:
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Batteries |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Pointing Device Cable Length | 4.92 ft |
| Number of Programmable Buttons | 15 |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Wireless Receiver Interface | USB |
| Mouse Size Class | Full-size |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Rechargeable | Yes |
| Pointing Device Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.21 lb |
| Length | 8" |
| Height | 2.3" |
| Width | 5.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB Type C |
| Charging Interface | USB Type C |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 1 Month |
| Battery Capacity | 1100 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| General Information | |
| Brand Name | 3Dconnexion |
| Manufacturer Website Address | http://www.3dconnexion.com |
| Marketing Information | SpaceMouse®Pro Wireless - BLUETOOTH® Edition is the optimal tool for the modern, mobile 3D/CAD workstation. It offers professional 3D navigation, advanced ergonomic design, reliable connectivity with a high performance Universal Receiver, Bluetooth technology, and much more, providing up to one month of use before needing to recharge via USB-C. More from the Manufacturer |
| Product Type | 3D Input Device |
| Product Name | SpaceMouse Pro Wireless |
| Manufacturer | 3Dconnexion |
| Manufacturer Part Number | 3DX-700119 |
| Product Line | SpaceMouse Pro |
Warranty Information