3dconnexion
3dconnexion Cadmouse Pad - Micro-textured - 9.8" X 0.1" Dimension - Rubber Base, Silicone Base (3dx-700053)
- SKU:
- 18055987
- MPN:
- 3dx-700053
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 07:22:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 | and pay only $36.56 each 36.56 |
| Buy 4 or above | and pay only $34.38 each 34.38 |
- Stock Update:
- 05/21/2026 07:22:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Perfect Blend Of Speed And Precision
The 3Dconnexion CadMouse Pad provides the ideal balance between speed and control thanks to its high-quality micro-textured coating.
Tailor made for the 3Dconnexion CadMouse, it enables effortless, precise mouse movement thanks to a perfect equilibrium between static and kinetic friction.
That means your mouse moves exactly how you mean it to-every time.
Serious Precision For Serious Professionals
In professional CAD work, there is no room for anything but world-class accuracy.
The clean, consistent surface texture of the 3Dconnexion CadMouse Pad enhances its reflective qualities for accurate sensor readings and smooth, precise cursor movement.
It's the level of professional-grade precision that engineers, architects and designers deserve.
Stability You Can Rely On
Serious CAD professionals move their mouse hundreds of meters every day.That's why the 3Dconnexion CadMouse Pad's robust three-layer construction features a rigid top plate and silicone base that creates a stable and uniform surface you can rely on, no matter how far or fast you go.
Features
Mouse
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Silicone |
| Weight (Approximate) | 5.64 oz |
| Length | 9.84" |
| Width | 13.78" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | 3Dconnexion |
| Manufacturer Website Address | http://www.3dconnexion.com |
| Marketing Information | The CadMouse Pad is made for high-resolution multiscreen setups and working in large assemblies, requiring more lateral space to avoid lifting the mouse. More from the Manufacturer |
| Product Type | Mouse Pad |
| Product Name | CadMouse Pad |
| Manufacturer | 3Dconnexion |
| Manufacturer Part Number | 3DX-700053 |
| Product Information | |
| Durability | Anti-slip |
Warranty Information