3dconnexion
3Dconnexion SpaceMouse Compact (3dx-700059)
- SKU:
- 18055989
- MPN:
- 3dx-700059
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 06:24:13 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 3 | and pay only $180.64 each 180.64 |
| Buy 4 - 6 | and pay only $176.89 each 176.89 |
| Buy 7 or above | and pay only $173.75 each 173.75 |
- Stock Update:
- 05/29/2026 06:24:13 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The SpaceMouse Compact was developed to deliver an Intuitive, effortless and precise 3D navigation in CAD applications that cannot be experienced by using a standard mouse and keyboard. It is the ideal tool for modern engineers, architects and designers to review 3D designs and explore 3D spaces.Features
Certifications & Standards:
CE UKCA EAC FCC KC RCM BSMI WEEE RoHS-EU RoHS-CN
Advanced 3D navigation Compact footprint for small workspaces Brushed steel base for device stability
Additional Information:
Operating System Compatibility:
Windows 10
Windows 11
Mac OS X 12.0 Monterey
Mac OS X 13.0 Ventura
macOS 14
mac OS 15 Sequoia
Platform Supported:
PC
Mac
Environmental Compliance:
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Cable |
| Pointing Device | |
| Number of Programmable Buttons | 2 |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Rechargeable | No |
| Pointing Device Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.06 lb |
| Length | 3" |
| Height | 2.1" |
| Width | 3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | 3Dconnexion |
| Manufacturer Website Address | http://www.3dconnexion.com |
| Marketing Information | With its iconic, pure design SpaceMouse Compact was developed for users who search for an intuitive, precise and effortless navigation within their CAD and 3D applications. It is the ideal tool for modern engineers, architects and designers to review 3D designs and explore 3D spaces, all in a conveniently compact form. More from the Manufacturer |
| Product Type | 3D Input Device |
| Product Name | SpaceMouse Compact |
| Manufacturer | 3Dconnexion |
| Manufacturer Part Number | 3DX-700059 |
| Product Line | SpaceMouse |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
3Dconnexion SpaceMouse Compact (3dx-700059)
$186.56