3m
Command Broom Grippers (17007esbg)
- SKU:
- 18278284
- MPN:
- 17007esbg
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, MD, MN, NH, NJ, NY, UT, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/02/2026 03:12:53 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $44.31 each 44.31 |
| Buy 3 | and pay only $41.87 each 41.87 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $39.55 each 39.55 |
| Buy 10 - 31 | and pay only $37.38 each 37.38 |
| Buy 32 or above | and pay only $35.88 each 35.88 |
- Stock Update:
- 05/02/2026 03:12:53 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Command Broom Gripper offers a great way to store your broom where you need it. Forget about nails, screws and tacks. Damage-free Command design makes it fast and easy to hang. The revolutionary Command Adhesive holds strongly on a variety of surfaces, including paint, wood, tile and more. It removes cleanly with no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging them is as easy as applying a replacement Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. Broom Gripper comes with one gripper and two strips and holds up to 4 lb. It is compatible with brooms with a 4/5" to 1" diameter.
Features
No
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Product Color |
|
| Height | 4" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 5.2" |
| Depth | 5.6" |
| General Information | |
| Brand Name | Command |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Marketing Information | Command Broom Gripper offers a great way to store your broom where you need it. Forget about nails, screws and tacks. Damage-free Command design makes it fast and easy to hang. The revolutionary Command Adhesive holds strongly on a variety of surfaces, including paint, wood, tile and more. It removes cleanly with no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging them is as easy as applying a replacement Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. Broom Gripper comes with one gripper and two strips and holds up to 4 lb. It is compatible with brooms with a 4/5" to 1" diameter. |
| Product Type | Hanger |
| Product Name | Broom Grippers |
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17007ESBG |
| Packaged Quantity | 6 / Bag |
| Product Information | |
| Weight Capacity | 4 lb (1.81 kg) |
| Placement | Surface |
| Application/Usage | Broom |
Warranty Information