3m
3m Scotch Self-sealing Laminating Pouches - 4" Width X 6" Length - Type G - Glossy - 5 / Pack - Clear (PL900G)
- SKU:
- 18101087
- MPN:
- pl900g
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 06:38:12 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $13.57 each 13.57 |
| Buy 3 | and pay only $10.86 each 10.86 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $9.51 each 9.51 |
| Buy 10 - 27 | and pay only $6.35 each 6.35 |
| Buy 28 or above | and pay only $5.14 each 5.14 |
- Stock Update:
- 05/23/2026 06:38:12 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Scotch Self Sealing Laminating Pouches provide instant, permanent document laminating without heat or hassle. Protects and adds professionalism to business cards. Great for other smaller-sized documents like membership cards, insurance cards, luggage tags and more. Easy to use..no special tools or equipment needed. Ultra clear to let important information show through. Ideal for marker-proof, tear-proof and spill-proof paper items that you want to last. Laminator Supply Type: Cold Lamination; Supply Format: Pouch; Suggested Applications: Index Card; Photo; For Use With: No Machine Required.Global Product Type:Cool Laminating Pouches & Pockets
Features
Assembly Required:
No
0%
No
No
Post-consumer-waste%:
0%
Recycled:
No
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Clear |
| General Information | |
| Brand Name | 3M |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Marketing Information | Easy to use, permanent two-sided photo-safe sheets protect photos and apply in seconds without heat or machines. More from the Manufacturer |
| Product Type | Laminating Sheet |
| Product Name | Scotch Self-Sealing Laminating Pouches |
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | MMM PL900G |
| Packaged Quantity | 5 / Pack |
| Product Information | |
| Sheet Size Supported | - 4" Width x 6" Length |
| Laminating Sheet Length | 6" |
| Application/Usage | Photo |
| Surface Finish | Type G - Glossy |
| Laminating Sheet Width | 4" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
3m Scotch Self-sealing Laminating Pouches - 4" Width X 6" Length - Type G - Glossy - 5 / Pack - Clear (PL900G)
$20.16