3m
3m Tartan Pistol Grip Box Sealing Tape Dispenser - Holds Total 1 Tape[s] - Refillable - Adjustable Tension Mechanism, Adjustable Braking Mechanism - Gray (HB903)
- SKU:
- 18232828
- MPN:
- hb-903
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/20/2026 07:06:59 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $25.45 each 25.45 |
| Buy 3 | and pay only $23.01 each 23.01 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $21.32 each 21.32 |
| Buy 10 - 66 | and pay only $18.62 each 18.62 |
| Buy 67 or above | and pay only $17.04 each 17.04 |
- Stock Update:
- 05/20/2026 07:06:59 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This easy-to-use, refillable, one-hand box sealing tape dispenser excels in fast-pace environments. Features an adjustable braking mechanism for accurate and effective tape dispensing (tape not included). Tape Dispenser Type: Handheld; For Tape Width: 2; For Tape Length: 60 yds; Core Size: 3.Global Product Type:Pistol Packing Tape Dispensers
Features
Assembly Required:
No
No
Taiwan
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.13 lb |
| Product Color | Gray |
| Color Family | Gray |
| General Information | |
| Brand Name | Tartan |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Marketing Information | Pistol-grip packaging tape dispenser with adjustable braking mechanism to apply tension to tape for a tight seal. Use with tapes up to 2" wide and 60 yards long. |
| Product Type | Handheld Tape Dispenser |
| Product Name | Pistol Grip Box Sealing Tape Dispenser |
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | HB-903 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Holding Tape Capacity | 1 |
| Refillable | Yes |
| Core Diameter | 3" |
| Features |
|
| Holding Tape Width | 2" |
| Holding Tape Length | 180 ft |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
3m Tartan Pistol Grip Box Sealing Tape Dispenser - Holds Total 1 Tape[s] - Refillable - Adjustable Tension Mechanism, Adjustable Braking Mechanism - Gray (HB903)
$32.36