4xem
4XEM 4X30W2N1KIT3 30W 2-in-1 USB-C & Charging Kit
- SKU:
- 21008837
- MPN:
- 4x30w2n1kit3
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/27/2026 06:28:13 AM PST
- Stock Update:
- 04/27/2026 06:28:13 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The 4XEM 30W 3FT 2-in-1 USB-C with Adapter Charging Kit delivers powerful and versatile charging for all your devices. Equipped with a USB Type-C female port and a 3ft USB-C to USB-C/ cable, this charging kit is designed to support fast charging with Power Delivery (PD 3.0) and Qualcomm QC 3.0 standards. The MFi Certified connector ensures seamless compatibility with Apple devices, while the USB-C connector handles a wide range of devices, delivering up to 30W of power.
The compact charger features retractable prongs, making it easy to store and carry, and includes a blue LED indicator to show when the power is on. With a durable TPE jacket and gold-plated connectors, this charging kit is built to last. The charger is lightweight and designed for maximum portability, making it an ideal companion for your travels.
Perfect for home, office, or travel, the 4XEM 30W Charging Kit provides reliable performance and convenience wherever you go.
Package Contents:
- AC Adapter
- 1 x 3ft USB-C to USB-C/ Cable
Features
- AC Adapter
- 1 x 3ft USB-C to USB-C/Lightning Cable
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Frequency |
|
| Maximum Output Power | 30 W |
| Input Voltage |
|
| Maximum Input Current | 1.20 A |
| Output Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.37 oz |
| Product Color | White |
| Height | 2.6" |
| Color Family | White |
| Width | 1.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Power Delivery | 1 x Type-C 30W |
| General Information | |
| Brand Name | 4XEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Marketing Information | The 4XEM 30W 3FT 2-in-1 USB-C with Lightning Adapter Charging Kit delivers powerful and versatile charging for all your devices. Equipped with a USB Type-C female port and a 3ft USB-C to USB-C/Lightning cable, this charging kit is designed to support fast charging with Power Delivery (PD 3.0) and Qualcomm QC 3.0 standards. The MFi Certified Lightning connector ensures seamless compatibility with Apple devices, while the USB-C connector handles a wide range of devices, delivering up to 30W of power. The compact charger features retractable prongs, making it easy to store and carry, and includes a blue LED indicator to show when the power is on. With a durable TPE jacket and gold-plated connectors, this charging kit is built to last. The charger is lightweight and designed for maximum portability, making it an ideal companion for your travels. Perfect for home, office, or travel, the 4XEM 30W Charging Kit provides reliable performance and convenience wherever you go. |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | AC Adapter |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Manufacturer Part Number | 4X30W2N1KIT3 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Cables Included Detail | 1 x 3ft USB-C to USB-C/Lightning Cable |
| Cable Length | 3 ft |
| Features |
|
| Device Supported |
|
| Universal Adapter | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Storage Temperature | 176°F (80°C) |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information