4xem
4XEM 4XUSBAHDMITAA USB-A 3.2 To HDMI Adapter
- SKU:
- 21448373
- MPN:
- 4xusbahdmitaa
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, PA, SC warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/28/2026 03:58:17 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $33.76 each 33.76 |
| Buy 3 | and pay only $30.62 each 30.62 |
| Buy 4 | and pay only $29.39 each 29.39 |
| Buy 5 or above | and pay only $27.89 each 27.89 |
- Stock Update:
- 05/28/2026 03:58:17 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Easily expand your workstation or entertainment setup with the 4XEM USB-A 3.2 to HDMI Adapter, a versatile solution for connecting your laptop or desktop to an HDMI display. With support for USB 3.2 Gen 1 and HDMI 1.1, this adapter delivers smooth, high-quality visuals at 1080p HD resolution (1920 x 1080) with a refresh rate of 60Hz. Whether you're giving presentations, streaming media, or enhancing your home office setup, the adapter offers reliable performance and vivid clarity.
The 4XEM USB-A to HDMI Adapter is fully TAA compliant, meeting the requirements for government and public sector use. It's compatible with both Windows and Mac operating systems, making it a flexible option for various users. Packaged in a lightweight, protective box, it's ready to use right out of the box-simply plug it in, and you're good to go. With a 1-year warranty and reliable support, you can trust this adapter to provide a long-lasting, highperformance solution for all your video output needs.
Features
Yes
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| Length | 1.8" |
| Product Color | Black |
| Height | 0.6" |
| Color Family | Black |
| Width | 1.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | 4XEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Marketing Information | Easily expand your workstation or entertainment setup with the 4XEM USB-A 3.2 to HDMI Adapter, a versatile solution for connecting your laptop or desktop to an HDMI display. With support for USB 3.2 Gen 1 and HDMI 1.1, this adapter delivers smooth, high-quality visuals at 1080p HD resolution (1920 x 1080) with a refresh rate of 60Hz. Whether you're giving presentations, streaming media, or enhancing your home office setup, the adapter offers reliable performance and vivid clarity. The 4XEM USB-A to HDMI Adapter is fully TAA compliant, meeting the requirements for government and public sector use. It's compatible with both Windows and Mac operating systems, making it a flexible option for various users. Packaged in a lightweight, protective box, it's ready to use right out of the box-simply plug it in, and you're good to go. With a 1-year warranty and reliable support, you can trust this adapter to provide a long-lasting, highperformance solution for all your video output needs. |
| Packing | Box |
| Product Type | A/V Adapter |
| Product Name | USB-A 3.2 to HDMI Adapter - TAA |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Manufacturer Part Number | 4XUSBAHDMITAA |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI 1.1 Digital Audio/Video - Female |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.2 (Gen 1) Type A - Male |
| Connector Type on First End | USB 3.2 (Gen 1) Type A - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 1.1 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Features | Lightweight |
| Cable Length | 5.90" |
| Adapter Type | HDMI/USB |
| Maximum Resolution Supported | 1920 x 1080 |
Warranty Information