Acer
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73 PHN16-73-97FV 16" Gaming Notebook - WQXGA - Intel Core Ultra 9 275HX - 16 GB - 1 TB SSD - English Keyboard - Black (nh-u0uaa-002)
- SKU:
- 21333339
- MPN:
- nh-u0uaa-002
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/05/2026 04:08:48 AM PST
- Stock Update:
- 04/05/2026 04:08:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel Core Ultra 9 processor 275HX 2.1GHz with Intel AI Boost with up to 13 TOPS of NPU Performance - up to 5.4GHz 24 cores 24 threads 36MB Intel Smart Cache. NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Laptop GPU with 992 AI TOPS 12GB of dedicated GDDR7 VRAM NVIDIA Advanced Optimus NVIDIA DLSS 4 4th Gen Ray Tracing Cores 5th Gen Tensor Cores MGP 140W. 16.0" WQXGA (2560 x 1600) widescreen LED-backlit IPS display with NVIDIA G-SYNC & NVIDIA Advanced Optimus 240Hz Refresh Rate 16:10 aspect ratio 3ms Overdrive Response Time 500nit Brightness DCI-P3 100%. 16GB DDR5 6400Mhz Clocked Small Outline (CSO) DIMM Dual Channel Memory. 1TB PCIe Gen 4 SSD (1 - PCIe M.2 Slot Available) & microSD Card Reader. DTS X:Ultra Audio featuring optimized Bass Loudness Speaker Protection with up to 6 custom content modes by smart amplifier. Killer Wireless Wi-Fi 6E AX1675 supports dual-stream Wi-Fi in the 2.4GHz 5GHz and 6GHz bands including 2x2 MU-MIMO Technology. Killer Ethernet E3100G 10/100/1000/2500 Ethernet LAN. Dual Fans with one Custom-Engineered 5th Gen AeroBlade 3D Metal Fan. 1 - Thunderbolt 4 Port. 1 - USB Type-C Port USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) DisplayPort over USB Type-C & USB Charging (Up to 90W). 2 - USB 3.2 Gen 2 Ports (One Featuring Power-off Charging). 1 - USB 3.2 Gen 1 Port and 1 - HDMI 2.1 Port supporting 48 Gbps 10K maximum resolution Fixed Rate Link. 1 - Headphone/Speaker/Line-out Jack with Support for High Impedance Headsets (Up to 600ohm). Acer PurifiedVoice 2.0 Technology with AI Noise Reduction with Triple Microphone Array. Acer PurifiedView 2.0 with Background Blur Automatic Framing Gaze Correction Portrait Refinement Gentle Lighting & Sharper Visuals. FHD IR Webcam (1920 x 1080) with Blue Glass supporting 1080 HD Video. Acer s TNR (Temporal Noise Reduction) technology for high-quality imagery in low-light. 4-Zone RGB Backlit Keyboard and Lithium-ion 90 Watt Hour Battery. AI assistance of Copilot in Windows using the dedicated One-Click Copilot Key. Windows 11 Home - get personalized guidance with Copilot in Windows. PC Game Pass1 : Play hundreds of PC games with your new Acer Predator Windows 11 PC and three months of PC Game Pass including EA Play. With new games added all the time there s always something new to play.Package Contents:
Features
Antimicrobial:
No
Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Notebook Lithium Ion (Li-Ion) Battery Power Adapter Power Cord
Kensington lock Firmware Trusted Platform Module (TPM) solution
Yes
Thailand
No
Package Contents:
Security Features:
Charger Included:
Yes
Country of Origin:
Thailand
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Infrared Camera | Yes |
| Number of Microphones | 3 |
| Finger Print Reader | No |
| Microphone | Yes |
| Front Camera/Webcam Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Speakers | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 330 W |
| Processor | |
| Processor Threads | 24 |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Type | Core Ultra 9 |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Series | Series 2 |
| Processor Model | 275HX |
| NPU Name | AI Boost |
| Maximum Turbo Speed | 5.40 GHz |
| Cache | 36 MB |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | HM870 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.95 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.05" |
| Color Family | Black |
| Width | 14" |
| Depth | 10.8" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1y_PA Acer warranty card |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 5 Hours |
| Battery Energy | 90 Wh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| HDCP Supported | Yes |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology |
|
| Brightness | 500 Nit |
| Graphics Memory Capacity | 12 GB |
| GPU Boost Clock | Up to 10 MHz |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5070 Ti |
| Graphics Memory Technology | GDDR7 |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WQXGA |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Maximum Graphics Power | Up to 170 W |
| General Information | |
| Brand Name | Predator |
| Manufacturer Website Address | http://us.acer.com |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Notebook |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Manufacturer Part Number | NH.U0UAA.002 |
| Product Model | PHN16-73-97FV |
| Product Series | PHN16-73 |
| Product Line | Helios Neo 16 AI |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard | Yes |
| Copilot Key | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Numeric Pad | Yes |
| Keyboard Features |
|
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Audio Line In | Yes |
| HDMI | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | 5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 or above |
| Wireless LAN Manufacturer | Intel |
| Wireless LAN Model | Killer Wi-Fi 6E AX1675i |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Software | |
| Software Included | Windows Desktop Apps<br /> Games:<ul> <li>Planet9 Stub (For Gaming)</li></ul> In-House:<ul> <li>Acer QuickPanel</li> <li>PredatorSense V5 (NB)</li></ul> |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73 PHN16-73-97FV 16" Gaming Notebook - WQXGA - Intel Core Ultra 9 275HX - 16 GB - 1 TB SSD - English Keyboard - Black (nh-u0uaa-002)
$2,175.82