Acer
Acer Predator RGB Mousepad (np-msp11-008)
- SKU:
- 18988181
- MPN:
- np-msp11-008
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/16/2023 07:01:29 AM PST
- Stock Update:
- 08/16/2023 07:01:29 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Acer PMP810 Predator RGB Mousepad with 5 Profile Settings 16.8M RGB Custom Backlit Colors 6 Lighting Effects 4 Brightness Levels. Up to 5 Game Profiles Settings & 4 Brightness Levels: Off to bright 6 Lighting Effects: Lightened Breathing Marquee Blink Fluid & Radiation Synchronize lighting patterns and effects with other Predator gaming devices Dedicated switch for light effect and brightness quick adjustment 16.8M RGB Custom Backlit Colors (controlled through Predator Quartermaster software). Designed for serious gamers this mouse delivers incredible tracking and superior movement throughout the most intense battles. Fully customizable the Predator RGB Mousepad features epic lighting effects and brightness levels. This cool pad builds upon the Predator mouse pad's notorious durability tracking and precision with a whole new level of LED immersion! Its low friction micro-texture surface combines with an ample area to deliver pixel-precise tracking no matter what game you're playing. Its 16.8 million RGB custom backlit colors provide the most accurate color representation. And you can synchronize each of the lighting zones with other Predator products with Predator QuarterMaster Software to complete the ultimate gaming setup! (NP.MSP11.008). New Predator QuarterMaster Software allows you to customize and synchronize your mousepad settings from one place. Customize lighting effects brightness levels profile settings also synchronize with other Predator products that offer lighting control and more! With the dedicated controls gamers can choose the lighting effects or change the brightness for specific game within one click anytime anywhere without software. Designed in collaboration with pro-gamers Predator Mousepad is a highly-responsive surface that delivers precise mouse tracking. The speed-optimized surface minimizes the feel of friction making it one of the fastest surfaces on the market.Features
Additional Information:
Acer
- Chipset Solution M32
- Cable Length ?4.5, 1800mm
- Connector Type USB 2.0 Type A
- USB Specification USB 3.0 / 2.0 / 1.1 / 1.0 Compliant
- Compatibility Windows® 7 x64/x32, Windows® 8 x64/x32, Windows® 8.1 x64/x32, Windows® 10 x64
Model Compatibility:
PH317-51
PH317-52
PH315-51
G3-571
G3-572
G3-573
PH517-51
PH517-61
PT715-51
G9-593
G5-793
G9-793
GX-792
Brand Compatibility:
Acer
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Silicone |
| Weight (Approximate) | 15.70 oz |
| Surface Material | Polypropylene |
| Height | 0.67" |
| Width | 13.98" |
| Depth | 10.08" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Acer |
| Manufacturer Website Address | http://us.acer.com |
| Product Type | Mouse Pad |
| Product Name | Predator RGB Mousepad |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Manufacturer Part Number | NP.MSP11.008 |
| Product Model | PMP810 |
| Product Information | |
| Printed Design/Pattern/Texture | Switch |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Acer Predator RGB Mousepad (np-msp11-008)