Acer
ACER UM.HB7AA.B01 27" 4K IPS Monitor 3840x2160 UM.HB7AA.B01
- SKU:
- 21448427
- MPN:
- um-hb7aa-b01
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA, SC warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/04/2026 03:12:23 AM PST
- Stock Update:
- 04/04/2026 03:12:23 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Acer Vero B277K LB 27" Class LCD Monitor - 16:9 - Black- 27 inch viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- 4 ms response time reduces motion blur and ghosting, delivering smooth frame transitions in high-speed gaming and video playback
- AI-powered processing enhances display performance across tasks, helping deliver smoother visuals and smarter user experiences
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 350 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- LCD monitor resists screen burn-in and delivers long-term clarity for reliable performance across daily viewing tasks
- HDMI input connects your monitor to PCs, Blu-ray players, and consoles for smooth visuals and uninterrupted play or streaming
- DisplayPort interface transmits high-resolution video and audio through a single cable for clean, efficient connectivity
- Standing screen display size: ?27 Inches
- Screen Resolution: ?3840x2160
- Max Screen Resolution: ?3840 x 2160 Pixels
- Brand: ?acer
- Series: ?Vero B
- Item model number: ?B277K LB
- Item Weight: ?21.3 pounds
- Product Dimensions: ?9.7 x 24.1 x 21.3 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?9.7 x 24.1 x 21.3 inches
- Color: ?Black
- Manufacturer: ?Acer, Inc
Acer Vero B277K LB 27" Class LCD Monitor, 16:9, Black, 27" Viewable, 350 Nit, 4 ms, Speakers, Height, Swivel, HDMI, DisplayPort
Package Contents:
Features
Package Contents:
1 x Vero B277K LB Widescreen LCD Monitor 1 x Power Cord (US) 1 x HDMI Cable 1 x Displayport Cable 1 x USB 3.0 Cable
Yes
Yes
China
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified
Environmentally Friendly:
Yes
TCO Certified:
Yes
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | AAC |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Type-B Upstream Ports | 1 |
| USB | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Number of DisplayPort 1.4 Ports | 1 |
| HDMI Version | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.2 Ports | 4 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB Type-B Downstream Ports | 4 |
| Headphone | Yes |
| Video | |
| Brightness | 350 Nit |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| General Information | |
| Brand Name | Acer |
| Manufacturer Website Address | http://us.acer.com |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | Vero B277K LB Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Manufacturer Part Number | UM.HB7AA.B01 |
| Product Model | B277K LB |
| Product Series | B |
| Product Line | Vero |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| Adjustable Display Height | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Stand Adjustments |
|
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 4 ms |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Adjustable Stand | Yes |
| Screen Size Class | 27" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output Power | 4 W |
| Speakers | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
ACER UM.HB7AA.B01 27" 4K IPS Monitor 3840x2160 UM.HB7AA.B01
$285.00