Acer
Acer Vero V247Y G 24" Class LCD Monitor - 16:9 - Black (um-qv7aa-g08)
- SKU:
- 21502844
- MPN:
- um-qv7aa-g08
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 07:22:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 8 or above | and pay only $146.77 each 146.77 |
- Stock Update:
- 05/21/2026 07:22:50 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Acer V EPEAT Gold White LED backlight LCD 24 wide 23.8 viewable AG IPS paper packaging 1920 x 1080 120Hz EPEAT Gold TCO Edge Energy Star BlackPackage Contents:
Features
Package Contents:
1 x Vero V247Y G Widescreen LCD Monitor 1 x Power Cord (US) 1 x USB Type-C Cable 1 x HDMI Cable
Yes
Yes
China
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified
Environmentally Friendly:
Yes
TCO Certified:
Yes
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 6.60 lb |
| Product Color | Black |
| Depth with Stand | 7.90" |
| Height | 13.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 22.3" |
| Depth | 2.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | AAC |
| Interfaces/Ports | |
| Number of HDMI 1.4 Ports | 1 |
| USB | Yes |
| Number of DisplayPort 1.2 Ports | 1 |
| Audio Line Out | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| DisplayPort Version | 1.2 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Version | 1.4 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Headphone | Yes |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Interface |
|
| Video | |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| General Information | |
| Brand Name | Acer |
| Manufacturer Website Address | http://us.acer.com |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | Vero V247Y G Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Manufacturer Part Number | UM.QV7AA.G08 |
| Product Model | V247Y G |
| Product Series | V |
| Product Line | Vero |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Adjustable Display Height | No |
| AI-powered | Yes |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 4 ms |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Adjustable Stand | No |
| Screen Size Class | 24" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output Power | 4 W |
| Speakers | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Acer Vero V247Y G 24" Class LCD Monitor - 16:9 - Black (um-qv7aa-g08)
$158.21