j5Create
j5create USB-C to 4K HDMI Adapter (302080)
- SKU:
- 21375417
- MPN:
- 302080
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/28/2026 04:58:09 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $35.94 each 35.94 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $32.73 each 32.73 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $29.94 each 29.94 |
| Buy 10 - 21 | and pay only $28.43 each 28.43 |
| Buy 22 or above | and pay only $27.98 each 27.98 |
- Stock Update:
- 05/28/2026 04:58:09 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
JCA153G USB-C to 4K HDMI AdapterAbout This Product
The JCA153G USB-C to 4K HDMI Adapter allows you to quickly and easily connect your MacBook, Chromebook, tablet or PC to an external monitor, HDTV, projector, or other display device using an HDMI input.
Our display adapters keep your current display devices compatible with your USB-C equipped desktop or laptop, saving the expense of upgrading display devices for compatibility. With its plug-and-play technology, there is no need to download any drivers.
Once youve experienced working with multiple monitors youll never want to go back to a single monitor again.
Features
HDMI Female Connector
Easy-to-use cable
4K @ 30 Hz to 4K @ 60 Hz max resolution
Compliant with HDMI 2.0 specifications - 4K @ 30 Hz to 4K @ 60 Hz
Compatible with DisplayPort Mode over USB-C
Ideal accessory for MacBook, Chromebook, tablets, PC's or other laptops with a USB-C port
Cable Length: 3.9 in. (10 cm)
Aluminum housingSystem Requirements
Available DisplayPort Alternate Mode over USB Type-C connector. Perfect for MacBook and Chromebook.
DisplayPort v1.2 required on graphics card or video source to support 4K at 30 Hz to 4K at 60 Hz resolution.Interface
Host Interface
USB Type-C Male Connector
Video Interface
HDMI Female ConnectorPerformance
Maximum Resolution
3840 x 2160 at 60 Hz maxPhysical Specifications
Housing Material
AluminumPackage Contents
JCA153G USB Type-C to 4K HDMI Adapter
Quick Installation GuideItem Dimension (L"xW"xH")
4 x 6 x 1
Weight
1 lb
Warranty Information
2 Year
Package Contents:
- USB-C to 4K HDMI Adapter
- 1 x Quick Installation Guide (QIG)
Features
Package Contents:
United States
- USB-C to 4K HDMI Adapter
- 1 x Quick Installation Guide (QIG)
Compatibility:
Apple:
- Macbook Air
- Macbook Pro
- iPad Pro
- iPad Air
- iPad mini
- iPad
HP Chromebook X2
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 0.85 oz |
| Shielding Material |
|
| Product Color |
|
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Height | 2.4" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 0.9" |
| Depth | 0.4" |
| Material Details | <ul><li> Enclosure - Aluminum/ Plastic</li><li> Core - Tinned Copper</li></ul> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | j5create |
| Manufacturer Website Address | https://en.j5create.com |
| Marketing Information | Supports 4K Video Resolutions Connect your device to a 4K TV or monitor and enjoy high-quality video and sound. Quality Wire Made to Last Multiple shields to protect against outside interference ensures the purity of the digital signal, and provides a clearer sound and picture. PVC jacket with durable and long-lasting construction. Metal Shield Protection The USB-C® connector is protected by a metal shield. This ensures the connector is easy to plug in and unplug from your system. HDMI™ Certification Compliant with HDMI™ 2.1 specifications. Universal Compatibility Compatible with a variety of laptops, tablets, and phones that support DisplayPort™ Alternate Mode over USB-C® No Need for Software Installation ? Extended Length for Reach |
| Product Type | A/V Adapter |
| Product Name | USB-C to 4K HDMI Adapter |
| Manufacturer | j5create |
| Manufacturer Part Number | JCA153G |
| Product Model | JCA153G |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Female |
| Connector on Second End Details | 1 x Usb type c - male |
| Connector on First End Details | 1 x Hdmi 2.1 digital audio/video - female |
| Refresh Rate Supported | 60 Hz |
| Connector Type on First End | HDMI 2.1 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Type on Second End | USB Type C |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Features | HDR Support |
| Cable Length | 3.94" |
| Adapter Type | HDMI/USB-C |
| Maximum Resolution Supported | 3840 x 2160 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
j5create USB-C to 4K HDMI Adapter (302080)
$42.37