Dell LA65NS2-01 Compatible 65W 19.5V at 3.34A Black 5.0 mm x 7.4 mm Laptop Power Adapter and Cable LA65NS201AA
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
la65ns2-01-aa
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our MS warehouse.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/13/2026 12:05:37 AM PST
  • Main
  • Alternate-Image7
  • Alternate-Image6
  • Alternate-Image5
  • Alternate-Image4
  • Alternate-Image3
  • Alternate-Image2
  • Alternate-Image1
Bulk discount rates
Stock Update:
05/13/2026 12:05:37 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This is a Dell® LA65NS2-01 compatible 65W 19.5V 3.34A laptop power adapter specifically designed for Dell® notebooks. Our power adapters are 100% tested and compatible with the intended systems.
Package Contents:
  • Dell AC Adapter
  • 1 x Power cord
Features
Package Contents:
  • 65W Power Adapter
  • 1 x Power Cord
Compatible to OEM Part Number:
LA65NS2-01
TAA Compliant:
No
Additional Information:
  • Tip Size: 7.4 mm x 5.0 mm
Compatibility:
Dell Notebooks
Country of Origin:
China
Specs
Power Description
Maximum Output Current3.34 A
Maximum Output Power65 W
Output Voltage19.5 V DC
Physical Characteristics
Weight (Approximate)14.40 oz
Product ColorBlack
Height1.5"
Color FamilyBlack
Width3.5"
Depth7.5"
Warranty
Limited WarrantyLifetime
General Information
Brand NameAddOn
Manufacturer Website Addresshttp://www.addoncomputer.com
Marketing InformationThis is a Dell LA65NS2-01 compatible 65W 19.5V 3.34A laptop power adapter specifically designed for Dell notebooks. Our power adapters are 100% tested and compatible with the intended systems.
Product TypePower Adapter
Product Name65W Power Adapter
ManufacturerAddOn
Manufacturer Part NumberLA65NS2-01-AA
Packaged Quantity1
Technical Information
Device SupportedNotebook
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Main