actiontec electronics
ScreenBeam USB Pro Switch SBUSBSW4
- SKU:
- 19060892
- MPN:
- sbusbsw4
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 03:30:25 AM PST
- Stock Update:
- 05/15/2026 03:30:25 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
While UCC platforms such as Microsoft Teams Room (MTR) provide a simple experience for in-room participants to start Teams meetings, they are limited in how well they bridge the gap between people across a hybrid work environment. Simple things such as wireless content sharing from a personal device or participating in non MTR meetings limit the usefulness of the room for hybrid meetings.
USB Pro Switch intelligently enhances UC room integration
Why not unlock the power of your UC meeting rooms with ScreenBeam USB Pro Switch? The USB Pro Switch when paired with a ScreenBeam 1100 Plus receiver overcomes these challenges and turns your UC meeting room into a fully flexible meeting space for both UC meetings and BYOM meetings. The ScreenBeam USB Pro Switch intelligently and seamlessly switches the room peripherals (camera, microphone, speaker and touchscreen) between your UC room experience and a Bring Your Own Meeting (BYOM) experience. Best of all, there is no user intervention required, nor any changes to either your UC or BYOM experience...ScreenBeam just knows when to switch resources automatically.
Not every meeting space is equipped with an MTR. So for those spaces ScreenBeam USB Pro Switch provides users the flexibility to choose to go wireless or wired for their BYOM session, allowing guest presenters with locked down devices to still drive the meeting.
Expands UC room capabilities to also enable BYOM experiences without additional room resource devices
Enhances MTR meetings by adding wireless content sharing
Supports annotation on touch displays during wireless content sharing sessions
For rooms without an MTR, adds hardwire support for both HDMI displays and USB Cameras
Package Contents:
- USB Pro Switch
- 2 x USB Type A-to-A 1m Cable
- 2 x Self-adhesive
- Setup Guide
Features
- USB Pro Switch
- 2 x USB Type A-to-A 1m Cable
- 2 x Self-adhesive Velcro
- Setup Guide
Additional Information:
Compatibility: ScreenBeam 1100 Plus
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 0.6" |
| Width | 3.9" |
| Depth | 2.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 7 |
| USB | Yes |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 4 |
| General Information | |
| Brand Name | ScreenBeam |
| Manufacturer Website Address | http://www.screenbeam.com |
| Marketing Information | While UCC platforms such as Microsoft Teams Room (MTR) provide a simple experience for in-room participants to start Teams meetings, they are limited in how well they bridge the gap between people across a hybrid work environment. Simple things such as wireless content sharing from a personal device or participating in non MTR meetings limit the usefulness of the room for hybrid meetings. USB Pro Switch intelligently enhances UC room integration Why not unlock the power of your UC meeting rooms with ScreenBeam USB Pro Switch? The USB Pro Switch when paired with a ScreenBeam 1100 Plus receiver overcomes these challenges and turns your UC meeting room into a fully flexible meeting space for both UC meetings and BYOM meetings. The ScreenBeam USB Pro Switch intelligently and seamlessly switches the room peripherals (camera, microphone, speaker and touchscreen) between your UC room experience and a Bring Your Own Meeting (BYOM) experience. Best of all, there is no user intervention required, nor any changes to either your UC or BYOM experience...ScreenBeam just knows when to switch resources automatically. Not every meeting space is equipped with an MTR. So for those spaces ScreenBeam USB Pro Switch provides users the flexibility to choose to go wireless or wired for their BYOM session, allowing guest presenters with locked down devices to still drive the meeting. Expands UC room capabilities to also enable BYOM experiences without additional room resource devices Enhances MTR meetings by adding wireless content sharing Supports annotation on touch displays during wireless content sharing sessions For rooms without an MTR, adds hardwire support for both HDMI displays and USB Cameras |
| Product Type | A/V Switcher |
| Product Name | USB Pro Switch |
| Manufacturer | ScreenBeam Inc. |
| Manufacturer Part Number | SBUSBSW4 |
| Product Information | |
| Device Supported | Audio/Video |
Warranty Information