Chaney Instruments
AcuRite Digital Weather Station / Weather Clock with Color Display (02098)
- SKU:
- 18055239
- MPN:
- 02098
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/06/2023 03:39:56 AM PST
- Stock Update:
- 02/06/2023 03:39:56 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The AcuRite Digital Weather Station / Weather Clock with Color Display provides all the useful weather data you need at a glance. It also uses patented Self-Calibrating Technology to provide your personal forecast of 12 to 24-hour weather conditions. Self-Calibrating Forecasting is generated from weather data measured by a sensor in your yard - giving you the most accurate forecast available for your exact location. The bold easy-to-read LCD screen includes indoor / outdoor temperature and humidity with trend arrows daily high / low readings an intuitive forecast icon barometric pressure moon phase plus time and date. The weather station's illuminated color display also offers programmable weather alarms and auto-dimming brightness for nighttime use. It also stands upright for tabletop use or is wall-mountable. The outdoor temperature and humidity sensor features powerful wireless technology a weather-resistant design and an integrated hanger for easy mounting. Limited one-year warranty.Package Contents:
- Digital Weather Station / Weather Clock with Color Display
- Tabletop Stand
- Outdoor Sensor
- Power Adapter
- Instruction Manual
Features
Package Contents:
- Digital Weather Station / Weather Clock with Color Display
- Tabletop Stand
- Outdoor Sensor
- Power Adapter
- Instruction Manual
Specs
| Thermometer | |
| Minimum Temperature (Indoor) | 32°F (0°C) |
| Minimum Temperature (Outdoor) | -40°F (-40°C) |
| Minimum Temperature Resolution (Indoor) | -2°F (-18.9°C) |
| Maximum Temperature | 158°F (70°C) |
| Maximum Temperature (Outdoor) | 158°F (70°C) |
| Maximum Temperature (Indoor) | 122°F (50°C) |
| Power Description | |
| Power Source |
|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Receiver Width | 7.60" |
| Receiver Height | 5.50" |
| Sensor Height | 4.80" |
| Receiver Depth | 0.60" |
| Durability | Weather Resistant |
| Sensor Depth | 0.90" |
| Sensor Width | 1.60" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Receiver Battery Size | AA |
| Number of Batteries | 5 |
| Battery Size Supported | AA |
| Sensor Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Receiver Battery Chemistry | Alkaline |
| Sensor Battery Size | AA |
| Display & Graphics | |
| Display Format | Digital |
| Display Screen Type | LCD |
| General Information | |
| Brand Name | AcuRite |
| Manufacturer Website Address | http://www.chaneyinstrument.com |
| Marketing Information | The AcuRite Digital Weather Station / Weather Clock with Color Display provides all the useful weather data you need, at a glance. It also uses patented Self-Calibrating Technology to provide your personal forecast of 12 to 24-hour weather conditions. Self-Calibrating Forecasting is generated from weather data measured by a sensor in your yard - giving you the most accurate forecast available for your exact location. The bold, easy-to-read LCD screen includes indoor / outdoor temperature and humidity with trend arrows, daily high / low readings, an intuitive forecast icon, barometric pressure, moon phase, plus time and date. The weather station's illuminated color display also offers programmable weather alarms, and auto-dimming brightness for nighttime use. It also stands upright for tabletop use, or is wall-mountable. The outdoor temperature and humidity sensor features powerful wireless technology, a weather-resistant design, and an integrated hanger for easy mounting. Limited one-year warranty. |
| Product Type | Weather Station |
| Product Name | Digital Weather Station / Weather Clock with Color Display |
| Manufacturer | Chaney Instrument Co |
| Manufacturer Part Number | 02098 |
| Product Model | 02098 |
| Technical Information | |
| Built-in Devices |
|
| Readings |
|
| Features |
|
| Operating Distance | 330 ft |
| Hygrometer | |
| Maximum Relative Humidity (Indoor) | 99% |
| Minimum Relative Humidity (Indoor) | 1% |
| Minimum Relative Humidity (Outdoor) | 1% |
| Relative Humidity Resolution (Outdoor) | 5% |
| Relative Humidity Resolution (Indoor) | -5% |
| Maximum Relative Humidity (Outdoor) | 99% |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
AcuRite Digital Weather Station / Weather Clock with Color Display (02098)