adata technology
Adata LEGEND 860 SLEG-860-1000GCS 1000 GB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 4.0 x4]
- SKU:
- 21329749
- MPN:
- sleg-860-1000gcs
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 11:46:54 PM PST
- Stock Update:
- 05/24/2026 11:46:54 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
LEGEND 860 PCIe Gen4 x4 M.2 2280 Solid State DriveThe leader in creative style! LEGEND 860 SSD delivers advanced computing performance to creators. With sequential read/write speeds of up to 6,000/5,000MB per second and a storage capacity of 2,000GB, it is a powerful first choice for expanding PS5 console storage and supports the latest Intel and AMD platforms.
Features
? PCIe Gen4 x4 transmission interface
? R/W speed up to 6,000/5,000 MB/s
? Compliant with NVMe 1.4
? Work with PS5
? Supports Host Memory Buffer (HMB)
? Great upgrade option for creators
? SLC caching
? Advanced hardware LDPC ECC Technology
? Free software: SSD ToolboxCapacity:
1000GBForm Factor:
M.2 2280Interface:
PCIe Gen4 x4NAND Flash:
3D NANDSequential read/write (Max.):
Up to 6,000/5,000MB/s (PC/laptop)Shock Resistance:
1500G/0.5msOperating Temperature:
0oC-70oCStorage Temperature:
-40oC-85oCMTBF:
2,000,000 hoursTerabytes Written (TBW)(Max. capacity):
640TBCertifications:
CE, FCC, BSMI, KC, EAC, RCM, morocco, UKCA, RoHSItem Dimension (L"xW"xH")
4 x 2 x 1
Weight
1 lb
Warranty Information
3 year
Features
Compatibility:
Sony PS5
Device Supported:
Notebook
Desktop PC
Gaming Console
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Weight (Approximate) | 0.34 oz |
| Length | 3.1" |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | Adata |
| Manufacturer Website Address | http://www.adata.com |
| Marketing Information | The leader in creative style! LEGEND 860 SSD delivers advanced computing performance to creators. With sequential read/write speeds of up to 6,000/5,000MB per second and a storage capacity of 2,000GB, it is a powerful first choice for expanding PS5 console storage and supports the latest Intel and AMD platforms. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | LEGEND 860 PCIe Gen4 x4 M.2 2280 Solid State Drive |
| Manufacturer | ADATA Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | SLEG-860-1000GCS |
| Product Model | SLEG-860-1000GCS |
| Product Line | LEGEND 860 |
| Drive Performance | |
| Maximum Sequential Read | 5.86 GB/s |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 228.2 Year |
| Maximum Sequential Write | 3.91 GB/s |
| Endurance (TBW) | 320 TB |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1000 GB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Adata LEGEND 860 SLEG-860-1000GCS 1000 GB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 4.0 x4]
$188.34