adata technology
XPG MARS 980 BLADE SMAR-980B-1TCS 1 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 5.0 x4]
- SKU:
- 21193075
- MPN:
- smar-980b-1tcs
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 08:46:15 PM PST
- Stock Update:
- 05/26/2026 08:46:15 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
XPG 1TB Mars?980?Blade PCIe?5.0 NVMe M.2 2280 Internal Solid State Drive Up to 14,000?MB/s Read, PCIe?Gen5 x4 SSD (SMAR-980B-1TCS)- Blazing-Fast PCIe Gen5 Performance Enjoy ultra-high speeds with up to 14,000MB/s read and 12,000MB/s write, delivering next-level performance for gaming, content creation, and demanding workloads.
- Next-Gen NVMe 2.0 Interface Built on the latest PCIe Gen5 x4 and NVMe 2.0 protocols, ensuring maximum bandwidth and future-proof storage compatibility.
- High-Endurance DRAM Cache Features onboard DRAM caching for accelerated system responsiveness and better sustained speeds during heavy data loads.
- Available in 1TB, 2TB, and 4TB Capacities Choose the size that fits your needs with ample room for games, media, and productivity files. Read speed up to 6,500MB/s for PS5
- Reliable and Durable Thermal throttling protection, and S.M.A.R.T. monitoring for dependable long-term performance.
- Hard Drive: ?1 TB Solid State Drive
- Brand: ?XPG
- Series: ?SMAR-980B
- Item model number: ?SMAR-980B-1TCS
- Item Weight: ?0.423 ounces
- Product Dimensions: ?31.5 x 1.77 x 8.66 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?31.5 x 1.77 x 8.66 inches
- Hard Drive Interface: ?Solid State
- Manufacturer: ?ADATA
Features
Compatibility:
Sony PS5 Playstation
Device Supported:
Desktop PC
Notebook
PlayStation
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Weight (Approximate) | 0.42 oz |
| Length | 3.1" |
| Durability | Shock Resistant |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.2" |
| Width | 0.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 5.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | XPG |
| Manufacturer Website Address | http://www.adata.com |
| Marketing Information | XPG MARS 980 BLADE PCIe Gen5 x4 M.2 2280 Solid State Drive MARS 980 BLADE is the gaming PCIe 5.0 Gen5 SSD for laptops, delivering up to 14,000/13,000MB/s speeds and 4TB capacity. Engineered for long-lasting, stable performance, AI workloads, PS5 expansion, and the latest Intel and AMD platforms. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | MARS 980 BLADE SMAR-980B-1TCS Solid State Drive |
| Manufacturer | ADATA Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | SMAR-980B-1TCS |
| Product Model | SMAR-980B-1TCS |
| Product Line | MARS 980 BLADE |
| Drive Performance | |
| Random 4KB Read | 1600000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 13.67 GB/s |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 228.2 Year |
| Maximum Sequential Write | 9.77 GB/s |
| Random 4KB Write | 1650000IOPS |
| Endurance (TBW) | 740 TB |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1 TB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
XPG MARS 980 BLADE SMAR-980B-1TCS 1 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 5.0 x4]
$216.82