adata technology
XPG MARS 980 BLADE SMAR-980B-2TCS 2 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 5.0 x4]
- SKU:
- 21193081
- MPN:
- smar-980b-2tcs
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 11:46:06 PM PST
- Stock Update:
- 05/24/2026 11:46:06 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
XPG MARS 980 BLADE PCIe Gen5 x4 M.2 2280 Solid State Drive
MARS 980 BLADE is the gaming PCIe 5.0 Gen5 SSD for laptops, delivering up to 14,000/13,000MB/s speeds and 4TB capacity. Engineered for long-lasting, stable performance, AI workloads, PS5 expansion, and the latest Intel and AMD platforms.
Features
Compatibility:
Sony PS5 Playstation
Device Supported:
Desktop PC
Notebook
PlayStation
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Weight (Approximate) | 0.42 oz |
| Length | 3.1" |
| Durability | Shock Resistant |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.2" |
| Width | 0.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 5.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | XPG |
| Manufacturer Website Address | http://www.adata.com |
| Marketing Information | XPG MARS 980 BLADE PCIe Gen5 x4 M.2 2280 Solid State Drive MARS 980 BLADE is the gaming PCIe 5.0 Gen5 SSD for laptops, delivering up to 14,000/13,000MB/s speeds and 4TB capacity. Engineered for long-lasting, stable performance, AI workloads, PS5 expansion, and the latest Intel and AMD platforms. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | MARS 980 BLADE SMAR-980B-2TCS Solid State Drive |
| Manufacturer | ADATA Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | SMAR-980B-2TCS |
| Product Model | SMAR-980B-2TCS |
| Product Line | MARS 980 BLADE |
| Drive Performance | |
| Random 4KB Read | 2000000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 13.67 GB/s |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 228.2 Year |
| Maximum Sequential Write | 12.70 GB/s |
| Random 4KB Write | 1650000IOPS |
| Endurance (TBW) | 1480 TB |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 2 TB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
XPG MARS 980 BLADE SMAR-980B-2TCS 2 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 5.0 x4]
$444.68