adata technology
ADATA 75261429 Core Reactor II VE 850W 80 Plus Gold Fully Modular ATX Power Supply
- SKU:
- 20948967
- MPN:
- 75261429
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/25/2026 04:47:08 AM PST
- Stock Update:
- 05/25/2026 04:47:08 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
XPG CORE REACTOR II VE empowers your system with efficient power delivery. It's compatible with Intel's latest ATX 3.1 design guidelines and has a dedicated 12V-2x6 connector for the latest graphics cards. This unit boasts a DC-DC circuit design for enhanced performance, stability, and consistency, with exceptional ripple control and hold-up time surpassing Intel's specifications. It has 8 industrial protections fortifying its durability, safeguarding both the unit and your system.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
80 Plus Gold
Yes
Energy Efficiency Certification:
80 Plus Gold
Specs
| Power Description | |
| Output Power | 850 W |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Internal |
| Height | 5.5" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 3.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 7 Year |
| General Information | |
| Brand Name | XPG |
| Manufacturer Website Address | http://www.adata.com |
| Marketing Information | XPG CORE REACTOR II VE empowers your system with efficient power delivery. It's compatible with Intel's latest ATX 3.1 design guidelines and has a dedicated 12V-2x6 connector for the latest graphics cards. This unit boasts a DC-DC circuit design for enhanced performance, stability, and consistency, with exceptional ripple control and hold-up time surpassing Intel's specifications. It has 8 industrial protections fortifying its durability, safeguarding both the unit and your system. |
| Product Type | Power Supply |
| Product Name | CORE REACTOR II VE 850W Power Supply |
| Manufacturer | ADATA Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | COREREACTORIIVE850G-BKCUS |
| Product Line | CORE REACTOR II VE |
| Technical Information | |
| Specification Compliance |
|
| Number of Fans | 1 |
| Fan Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Protection Type |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
ADATA 75261429 Core Reactor II VE 850W 80 Plus Gold Fully Modular ATX Power Supply
$120.05