adata technology
Adata Ultimate SU650 ASU650SS-1TT-R 1 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - SATA [SATA/600]
- SKU:
- 21507756
- MPN:
- asu650ss-1tt-r
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/25/2026 04:46:59 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 3 | and pay only $171.43 each 171.43 |
| Buy 4 - 19 | and pay only $167.67 each 167.67 |
| Buy 20 or above | and pay only $165.05 each 165.05 |
- Stock Update:
- 05/25/2026 04:46:59 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Adata SSD 1TB 2.5" Su650 520-450MB/s ASU650SS-1TT-R Black- Large space with 1TB storage capacity
- Digital Storage Capacity: 1 TB
- Read Speed: 520 Megabytes Per Second
- Data Transfer Rate: 450 Megabits Per Second
- Hardware Connectivity: SATA 6.0 Gb/s
- Item Weight: 47 Grams
- Brand: ADATA
- Model Number: ASU650SS-1TT-R
- Manufacturer: Adata
- UPC: 842243028324
- Mfr Part Number: ASU650SS-1TT-R
The Adata 1TB 2.5" Su650 SSD Hard Drive offers high performance with a read speed of 520 MB/s and a write speed of 450 MB/s. Equipped with Serial ATA III interface and 3D NAND technology. 40000 IOPS random read and random write speed of 75000 IOPS. Suitable for use as a PC component with a data transfer rate of 6 Gbit/s ECC error correction provides reliable data storage.
Features
Device Supported:
Desktop PC
Desktop PC
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 1.68 oz |
| Length | 4" |
| Durability | Shock Resistant |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.8" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Drive Interface | SATA |
| General Information | |
| Brand Name | Adata |
| Manufacturer Website Address | http://www.adata.com |
| Marketing Information | Ultimate SU650 3D NAND SSD The Ultimate SU650 solid state drive implements 3D NAND Flash and a high speed controller, offering capacities up to 1TB. It delivers read/write performance up to 520/450MB/s and greater reliability than 2D NAND SSDs. The SU650 features SLC caching and advanced error correction technologies to ensure optimized data performance and integrity. For those who want to experience a clear PC upgrade, the SU650 is an excellent choice with a great cost-performance ratio. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | SU650 Solid State Drive |
| Manufacturer | ADATA Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | ASU650SS-1TT-R |
| Product Model | ASU650SS-1TT-R |
| Product Series | SU650 |
| Product Line | Ultimate |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 520 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 450 MB/s |
| Endurance (TBW) | 600 TB |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1 TB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Adata Ultimate SU650 ASU650SS-1TT-R 1 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - SATA [SATA/600]
$179.54