adata technology
Adata Technology ASU650SS-2TT-R Adata Ultimate Su650 Asu650ss-2tt-r 2 Tb Solid State Drive - 2.5" Internal - Sata (sata/600)
- SKU:
- 21542645
- MPN:
- asu650ss-2tt-r
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/30/2026 04:25:52 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 9 | and pay only $342.22 each 342.22 |
| Buy 10 or above | and pay only $336.97 each 336.97 |
- Stock Update:
- 05/30/2026 04:25:52 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ultimate SU650 3D NAND SSD
The Ultimate SU650 solid state drive implements 3D NAND Flash and a high speed controller, offering capacities up to 1TB. It delivers read/write performance up to 520/450MB/s and greater reliability than 2D NAND SSDs. The SU650 features SLC caching and advanced error correction technologies to ensure optimized data performance and integrity. For those who want to experience a clear PC upgrade, the SU650 is an excellent choice with a great cost-performance ratio.
Features
Yes
Device Supported:
Desktop PC
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China Restriction of Hazardous Substances 2 (China RoHS 2)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 1.79 oz |
| Length | 4" |
| Durability | Shock Resistant |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.8" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Drive Interface | SATA |
| General Information | |
| Brand Name | Adata |
| Manufacturer Website Address | http://www.adata.com |
| Marketing Information | Ultimate SU650 3D NAND SSD The Ultimate SU650 solid state drive implements 3D NAND Flash and a high speed controller, offering capacities up to 1TB. It delivers read/write performance up to 520/450MB/s and greater reliability than 2D NAND SSDs. The SU650 features SLC caching and advanced error correction technologies to ensure optimized data performance and integrity. For those who want to experience a clear PC upgrade, the SU650 is an excellent choice with a great cost-performance ratio. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | SU650 Solid State Drive |
| Manufacturer | ADATA Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | ASU650SS-2TT-R |
| Product Model | ASU650SS-2TT-R |
| Product Series | SU650 |
| Product Line | Ultimate |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 520 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 450 MB/s |
| Endurance (TBW) | 1120 TB |
| Technical Information | |
| Features | Error Correction Code (ECC) |
| Storage Capacity | 2 TB |
Warranty Information