adata technology
Adata ASU650SS512GTR Ultimate SU650 512GB 2.5" SATA SSD
- SKU:
- 21524837
- MPN:
- asu650ss-512gt-r
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/20/2026 02:46:28 PM PST
- Stock Update:
- 05/20/2026 02:46:28 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ADATA Ultimate SU650 Solid State Drive - 512GB Internal SSD - 2.5" SATA 6Gb/s - PC Upgrade - High-Speed, Secure Data Storage - Advanced Error Correction - Desktop Compatible - ASU650SS-512GT-R- Digital Storage Capacity: 512 GB
- Hard Disk Interface: Serial ATA-600
- Connectivity Technology: SATA
- Additional Features: Portable
- Hard Disk Form Factor: 2.5 Inches
- Compatible Devices: Desktop, Gaming Console, Servers
- Specific Uses For Product: Desktop Computing
- Read Speed: 520 Megabytes Per Second
- Media Speed: 450 MB/s
- Data Transfer Rate: 450 Megabits Per Second
- Form Factor: 2.5-inch
- Hardware Connectivity: SATA 6.0 Gb/s
- Compatible Video Game Console Models: Microsoft Xbox SERIES S, Microsoft Xbox SERIES X, Nintendo Switch, Nintendo Switch - OLED Model, Nintendo Switch 2, Nintendo Switch Lite, Sony PlayStation 5
- Installation Type: Internal Hard Drive
- Brand: ADATA
- Model Number: ASU650SS-512GT-R
- Hard Disk Description: Solid State Hard Drive
- Model Name: ASU650SS-512GT-R
- Manufacturer: ADATA
- UPC: 842243029017
- Mfr Part Number: ASU650SS-512GT-R
- Hard-Drive Size: 512 GB
- Item Weight: 47 Grams
- Number of Items: 1
- Unit Count: 1.0 Count
ADATA 3D-NAND SATA 2.5 inch Internal SSD, Sequential reads/writes performance up to 520/450MB/s.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Desktop PC
Yes
Device Supported:
Desktop PC
Environmental Compliance:
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 1.68 oz |
| Length | 4" |
| Durability | Shock Resistant |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.8" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Drive Interface | SATA |
| General Information | |
| Brand Name | Adata |
| Manufacturer Website Address | http://www.adata.com |
| Marketing Information | Ultimate SU650 3D NAND SSD The Ultimate SU650 solid state drive implements 3D NAND Flash and a high speed controller, offering capacities up to 1TB. It delivers read/write performance up to 520/450MB/s and greater reliability than 2D NAND SSDs. The SU650 features SLC caching and advanced error correction technologies to ensure optimized data performance and integrity. For those who want to experience a clear PC upgrade, the SU650 is an excellent choice with a great cost-performance ratio. |
| Product Name | Ultimate SU650 Solid State Drive |
| Manufacturer | ADATA Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | ASU650SS-512GT-R |
| Product Series | SU650 |
| Product Line | Ultimate |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 520 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 450 MB/s |
| Random 4KB Read | 40000IOPS |
| Random 4KB Write | 75000IOPS |
| Endurance (TBW) | 280 TB |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 512 GB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Adata ASU650SS512GTR Ultimate SU650 512GB 2.5" SATA SSD