adata technology
Adata SLEG860500GCS Legend 860 500GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
- SKU:
- 21524825
- MPN:
- sleg-860-500gcs
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 10:26:01 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $120.66 each 120.66 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $118.15 each 118.15 |
| Buy 5 - 19 | and pay only $116.15 each 116.15 |
| Buy 20 or above | and pay only $114.28 each 114.28 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 10:26:01 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ADATA A-Data Technology - SLEG-860-500GCS Legend 860 SLEG-860-500GCS 500 GB Solid State Drive - M.2 2280 Internal -- The leader in creative style
- LEGEND 860 SSD delivers advanced computing performance to creators
- With sequential read/write speeds of up to 6,000/5,000MB per second and a storage capacity of 2,000GB, it is a powerful first choice for expanding PS5 console storage and supports the latest Intel
- Digital Storage Capacity: 500 GB
- Connectivity Technology: PCIe
- Additional Features: PCIe Gen4 Interface, High Speeds, PS5 Compatibility, Advanced Technologies
- Hard Disk Form Factor: 22 Millimeters
- Compatible Devices: Desktop, Gaming Console
- Specific Uses For Product: Multimedia, Gaming, Professional (Machine Learning, Product Modeling)
- Read Speed: 6000 Megabytes Per Second
- Media Speed: 5000MB/s
- Data Transfer Rate: 6000 Megabytes Per Second
- Form Factor: M.2 2280
- Hardware Connectivity: PCI Express 4.0
- Compatible Video Game Console Models: Sony PlayStation 5
- Hard-Drive Size: 500 GB
- Item Weight: 27.22 g
- Number of Items: 1
- Unit Count: 1.0 Count
- Brand: ADATA
- Model Number: SLEG-860-500GCS
- Hard Disk Description: Solid State Drive
- Model Name: SLEG-860-500GCS 28336318
- Manufacturer: A-DATA Technology
- UPC: 842243034776
- Mfr Part Number: SLEG-860-500GCS
- Warranty Description: No Warranty
- Installation Type: Internal Hard Drive
- Color: Multicolor
The leader in creative style. LEGEND 860 SSD delivers advanced computing performance to creators. With sequential read/write speeds of up to 6,000/5,000MB per second and a storage capacity of 2,000GB, it is a powerful first choice for expanding PS5 console storage and supports the latest Intel and AMD platforms.
Features
Compatibility:
Sony PS5
Device Supported:
Notebook
Desktop PC
Gaming Console
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Weight (Approximate) | 0.34 oz |
| Length | 3.1" |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | Adata |
| Manufacturer Website Address | http://www.adata.com |
| Marketing Information | The leader in creative style! LEGEND 860 SSD delivers advanced computing performance to creators. With sequential read/write speeds of up to 6,000/5,000MB per second and a storage capacity of 2,000GB, it is a powerful first choice for expanding PS5 console storage and supports the latest Intel and AMD platforms. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | LEGEND 860 PCIe Gen4 x4 M.2 2280 Solid State Drive |
| Manufacturer | ADATA Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | SLEG-860-500GCS |
| Product Model | SLEG-860-500GCS |
| Product Line | LEGEND 860 |
| Drive Performance | |
| Maximum Sequential Read | 4.88 GB/s |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 228.2 Year |
| Maximum Sequential Write | 2.93 GB/s |
| Endurance (TBW) | 160 TB |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 500 GB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Adata SLEG860500GCS Legend 860 500GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
$128.75