AddOn
AddOn 10/100/1000Base-TX[RJ-45] to 1000Base-LX[LC] SMF 1310nm 10km POE Media Converter (add-gmc-lx-lc-poe)
- SKU:
- 21526134
- MPN:
- add-gmc-lx-lc-poe
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 11:44:17 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 4 | and pay only $231.90 each 231.9 |
| Buy 5 or above | and pay only $227.61 each 227.61 |
- Stock Update:
- 05/13/2026 11:44:17 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This is a media converter that converts a 10/100/1000Base-TX(RJ-45) to 1000Base-LX via an LC connector. The open SFP port also allows users to customize between the SX, LX, or BX connections. This media converter provides a cost effective conversion from 10/100/1000Base-TX(RJ-45) to 1000Base-X, while extending the network reach beyond the 100m reach limitation of copper. This AC/DC powered PoE media converter is a Power Sourcing Equipment (PSE), which combines data transferred over a fiber optic link with 48V (or other voltage) power supply, providing power to IEEE802.3af powered device (PD) over CAT5 and up UTP cable (cable length up to 100 meters / 330 feet). It complies with the IEEE802.3af standard. The converter includes a single port PSE controller, which offers PD signature sensing and power monitoring features. Other features include over-current protection and LFP function. The LFP (Link Fault Pass-through) allows the media converter to monitor both the fiber and copper RX port for loss of signal. In case of a loss of RX signal on one media port, the converter will automatically disable the TX signal to the other media port, thus passing through the link fault. Our media converters and network interface cards are 100% compliant for all of our networking needs. Now you have a cost effective solution to your network upgrade needs.Features
TAA Compliant:
No
Management Type: Unmanaged IEEE Standard: 802.3af
Network
Compatible OEM: Industry Standard
China
No
Additional Information:
Application/Usage:
Network
Compatibility:
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Power Source | AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Consumption | 25 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Height | 5.5" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 1.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Ports | 1 |
| Number of PoE (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE Port Type | PSE |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Number of SFP Slots | 1 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| General Information | |
| Brand Name | AddOn |
| Manufacturer Website Address | http://www.addoncomputer.com |
| Marketing Information | This is a media converter that converts a 10/100/1000Base-TX(RJ-45) to 1000Base-LX via an LC connector. The open SFP port also allows users to customize between the SX, LX, or BX connections. This media converter provides a cost effective conversion from 10/100/1000Base-TX(RJ-45) to 1000Base-X, while extending the network reach beyond the 100m reach limitation of copper. This AC/DC powered PoE media converter is a Power Sourcing Equipment (PSE), which combines data transferred over a fiber optic link with 48V (or other voltage) power supply, providing power to IEEE802.3af powered device (PD) over CAT5 and up UTP cable (cable length up to 100 meters / 330 feet). It complies with the IEEE802.3af standard. The converter includes a single port PSE controller, which offers PD signature sensing and power monitoring features. Other features include over-current protection and LFP function. The LFP (Link Fault Pass-through) allows the media converter to monitor both the fiber and copper RX port for loss of signal. In case of a loss of RX signal on one media port, the converter will automatically disable the TX signal to the other media port, thus passing through the link fault. Our media converters and network interface cards are 100% compliant for all of our networking needs. Now you have a cost effective solution to your network upgrade needs. |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Product Name | 10/100/1000Base-TX(RJ-45) to 1000Base-LX(LC) SMF 1310nm 10km POE Media Converter |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Part Number | ADD-GMC-LX-LC-POE |
| Packaged Quantity | 1 |
| Media & Performance | |
| Maximum Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Maximum Distance Supported | 10 km |
| Media Type Supported |
|
| Fiber Mode Supported |
|
| Fiber Optic Cable Wavelength | 1310 nm |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
AddOn 10/100/1000Base-TX[RJ-45] to 1000Base-LX[LC] SMF 1310nm 10km POE Media Converter (add-gmc-lx-lc-poe)
$236.81