AddOn
AddOn 3ft C14 Male to C15 Female Standard Commercial 14 AWG 250V at 15A PVC SJT [Service Junior Thermoplastic] Black Power Cable (add-c142c15c14g3fbk)
- SKU:
- 21259445
- MPN:
- add-c142c15c14g3fbk
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/10/2026 12:50:47 PM PST
- Stock Update:
- 03/10/2026 12:50:47 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This is a 3ft C14 Male to C15 Female Standard Commercial 14 AWG 250V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Black Power Cable. Our power adapters and power cables are compatible with their intended system.Features
TAA Compliant:
No
China
No
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Voltage Rating | 250 V |
| Current Rating | 15 A |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.15 lb |
| Cord Length | 3 ft |
| Product Color | Black |
| Jacket Material |
|
| Height | 1.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.5" |
| General Information | |
| Brand Name | AddOn |
| Manufacturer Website Address | http://www.addoncomputer.com |
| Marketing Information | This is a 3ft C14 Male to C15 Female Standard Commercial 14 AWG 250V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Black Power Cable. Our power adapters and power cables are compatible with their intended system. |
| Product Type | Standard Power Cord |
| Product Name | Standard Power Cord |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Part Number | ADD-C142C15C14G3FBK |
| Packaged Quantity | 1 Piece |
| Technical Information | |
| First End Connector Detail | 1 x C14 Coupler Male |
| First End Connector Type | C14 Coupler |
| Second End Connector Type | C15 Coupler |
| Second End Connector Detail | 1 x C15 Coupler Female |
| Gauge | 14 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
AddOn 3ft C14 Male to C15 Female Standard Commercial 14 AWG 250V at 15A PVC SJT [Service Junior Thermoplastic] Black Power Cable (add-c142c15c14g3fbk)