AddOn
AddOn 9in USB 3.1 [C] Male to VGA Female White Video Adapter (usbc2vgaw)
- SKU:
- 18162597
- MPN:
- usbc2vgaw
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/06/2026 09:17:27 AM PST
- Stock Update:
- 04/06/2026 09:17:27 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This 20cm (8in) USB 3.1 (C) male to VGA female white adapter cable will allow your USB 3.1 (C) equipped MacBook®, laptop or computer to plug into any VGA equpped device such as monitors, displays or projectors. Enjoy high definition viewing easily with this adapter cable on any HD capable device equipped with a VGA port. Reversible USB Type (C) makes it easy to connect without having to see which side is up or down.
Features
Country of Origin:
United States
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.10 lb |
| Product Color | White |
| Height | 1" |
| Width | 3.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | AddOn |
| Manufacturer Website Address | http://www.addoncomputer.com |
| Marketing Information | This is a 9in USB 3.1 male to VGA female white video adapter. It allows your USB 3.1 (C) equipped MacBook®, laptop or PC to connect to any VGA equipped display device, such as a monitor or projector. This also allows for high definition viewing on any HD capable device that is equipped with a VGA port. Our video adapters are backed by a 3 year warranty and are guaranteed to work the first time. |
| Product Type | A/V Cable |
| Product Name | USB/VGA Cable |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Part Number | USBC2VGAW |
| Technical Information | |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Female |
| Cable Type | USB/VGA |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.1 Type C - Male |
| Connector Type on First End | USB 3.1 Type C - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Cable Length | 7.87" |
| Device Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
AddOn 9in USB 3.1 [C] Male to VGA Female White Video Adapter (usbc2vgaw)